Strona główna Artykuł sponsorowany Sprężyny naciskowe – właściwości i zastosowanie. Wszystko co musisz wiedzieć!

Sprężyny naciskowe – właściwości i zastosowanie. Wszystko co musisz wiedzieć!

0

Sukces tkwi w prostocie – to zdanie jak najbardziej odnosi się do sprężyn naciskowych. Mowa o elementach, bez których wiele konstrukcji nie mogłoby istnieć. Jednocześnie sprężyna dociskowa to przedmiot niewielki i niezwykle prosty konstrukcyjnie. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdźmy!

Sprężyny ściskane – najważniejsze parametry

Użytkowane obecnie sprężyny naciskowe są bardzo różnorodne. Zróżnicowanie jest potrzebne ze względu na rozmaite zastosowania tych elementów. Otóż do najważniejszych parametrów, które odróżniają sprężyny ściskane, należą:

  • twardość,
  • wielkość,
  • kształt,
  • wytrzymałość mechaniczna,
  • wytrzymałość na działanie pozostałych czynników.

Wyróżniamy sprężyny dociskowe twarde, średnie i miękkie. Do czego odnosi się twardość? Chodzi tutaj tak naprawdę o elastyczność sprężyny. W zależności od tego, czy zależy nam na większej stabilności konstrukcji, czy też elastyczności, wybieramy akcesorium o deklarowanej twardości.

Oczywiście poszczególne modele sprężyn różnią się też wielkością. Najczęściej do określania wielkości tych elementów wykorzystuje się wskaźnik fi. Określa on wielkość średnicy danego modelu. Dla przykładu sprężyna naciskowa fi 20 to model o średnicy 20 mm. Takie sprężyny naciskowe oferuje Cloos.pl.

Kolejną ważną cechą jest kształt sprężyny. Wyróżnia się modele o wielu kształtach, w tym stożkowe, walcowe czy faliste. Kształt wpływa na inne właściwości, takie jak wytrzymałość. Tym samym ma duże znaczenie dla potencjalnych zastosowań sprężyny naciskowej.

Niewątpliwie bardzo ważna jest wytrzymałość mechaniczna sprężyn. Im wyższa, tym większe obciążenia może znieść dany model. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje obciążeń, którym poddawana jest sprężyna. Poza standardowym obciążeniem, które powoduje uginanie sprężyny, na element mogą oddziaływać również siły boczne.

Niektóre sprężyny montuje się w maszynach działających w bardzo wymagających warunkach. W takich sytuacjach stosuje się sprężyny naciskowe nierdzewne. Mowa tutaj o modelach wykonanych ze wzmocnionej stali, odpornej na działanie wilgoci i wysokich temperatur.

Sprężyny naciskowe, czyli amortyzacja

Czym są sprężyny naciskowe, oferowane przez firmy specjalistyczne, takie jak Cloos? To konstrukcje metalowe, będące połączonymi zwojami. Tego typu budowa gwarantuje elastyczność. Sprężyna ugina się pod naciskiem wskutek zbliżania się do siebie wspomnianych zwojów.

Dzięki temu możliwa jest amortyzacja nacisków. Tyle wystarczy, by tak prosty element mógł przyjmować bardzo duże obciążenia. Sprawia to, że sprężyny dociskowe, jak również się je czasami nazywa, znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jeśli dodatkowo są to sprężyny naciskowe nierdzewne, możliwości stają się jeszcze większe.

Sprężyny ściskane i ich zastosowania

Jak już wspomniano, sprężyny naciskowe wykorzystuje się bardzo powszechnie  i w różnorodny sposób. Stanowią one nieodłączne elementy wielu maszyn przemysłowych. Są obecne nawet w najcięższych i największych konstrukcjach tego typu. Ponadto wyposaża się w nie urządzenia budowlane i warsztatowe. Tym samym ze sprężyn ściskanych korzystają zarówno budowlańcy, jak i mechanicy oraz każdy, kto pracuje czasem w swoim przydomowym warsztacie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach
Następny artykułZamontują pamiątkowe płyty na cześć mistrza. „Mały gest z naszej strony i ukłon dla Pawła Fajdka” [FOTO]