Strona główna Kultura O historii i sposobach warzenia świdnickiego piwa. Dni Dziedzictwa w muzeum

O historii i sposobach warzenia świdnickiego piwa. Dni Dziedzictwa w muzeum [FOTO]

0

Święto zabytków i kultury pod nazwą Europejskie Dni Dziedzictwa ma swoją XXX edycję, a hasłem jubileuszowych spotkań jest „Połączeni dziedzictwem”. Do EDD włączyło się Muzeum Dawnego Kupiectwa, które jako element kulturowy łączący pokolenia w Świdnicy wybrało słynne przez wieki świdnickie piwo.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej ustanowiona w 1991 r. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.

Nawiązując do hasła przewodniego tegorocznych EDD muzeum przygotowało wydarzenie pt. „Słynne piwo świdnickie łączy pokolenia”, podczas którego wykład o tym, jaką rolę w tradycji polskiej spełniało piwo wygłosił dr hab. Sławomir Dryja z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Atrakcją był pokaz oraz wykład na temat wczesnośredniowiecznych metod warzenia piwa przygotowany przez Tomasza Nizioła ze Stowarzyszenia Bractwo Zamku Grodno z Zagórza Śląskiego. Uczestnicy spotkania mogli zwiedzić za darmo ekspozycję Muzeum Dawnego Kupiectwa, a także wziąć udział w spacerze po Świdnicy szlakiem piwnego Questu.

/inf. Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz edd.nid.pl/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWalczymy o punkty z Moto-Jelczem Oława [RELACJA LIVE]
Następny artykułPetru: „Z chamstwem trzeba po chamsku”. Debata „Nowej Nadziei” w Świdnicy