Strona główna 0_Slider Koniec wyboistej jazdy w stronę jeziora Bystrzyckiego. Ruszył wyczekiwany remont

Koniec wyboistej jazdy w stronę jeziora Bystrzyckiego. Ruszył wyczekiwany remont [FOTO]

0

Jezioro Bystrzyckie i okoliczne lasy są jednym z bardziej lubianych miejsc na weekendowe wypady, chętnie wybieranym również przez mieszkańców powiatu świdnickiego. Od lat bolączką zmotoryzowanych turystów był stan drogi prowadzącej do dawnego ośrodka wypoczynkowego „Wodniak” oraz popularnej kładki nad jeziorem. Wyboista, rozpadająca się i miejscami wybrakowana nawierzchnia ulicy Spacerowej w Zagórzu Śląskim wreszcie doczekała się remontu. Na razie jednak przebudową objęta zostanie tylko część drogi.

fot. UG Walim

Remontem objęto 600-metrowy odcinek ulicy łączącej centrum Zagórza Śląskiego z jeziorem Bystrzyckim oraz zamkiem Grodno,, który znajduje się na działce należącej do gminy Walim. Pozostały fragment drogi należy do Nadleśnictwa Świdnica. W ramach prac, remontowany odcinek zyska asfaltową nawierzchnię o szerokości sześciu metrów. Powstanie również chodnik o szerokości dwóch metrów, a także 30 miejsc postojowych. – Najważniejszy cel to bezpieczeństwo na tym odcinku, dlatego wybudujemy chodnik – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim. – Prowadzimy rozmowy z nadleśnictwem w sprawie przedłużenia chodnika. Mam nadzieję, że uda się znaleźć dobre rozwiązanie – dodaje wójt.

Realizację prac powierzono firmie Vicbud z Czarnego Boru, z którą gmina Walim zawarła umowę już 22 października 2021 roku. Tłumacząc się przedłużającymi się pracami projektowymi, firma dopiero trzy tygodnie temu weszła na plac budowy. Roboty rozpoczęto od zrywania dotychczasowej nawierzchni wykonanej z trylinki – sześciokątnych prefabrykatów betonowych. Okazało się, że jest to bardzo trudne zadanie. –  Kostka ma aż 18 cm grubości i jej usuwanie jest bardzo trudne – potwierdza Paweł Antczak, kierownik referatu infrastruktury technicznej Urzędu Gminy Walim.

Termin zakończenia drogowej inwestycji wyznaczono na 22 października, ale w związku z napotkanym problemem jego dotrzymanie wydaje się być mało prawdopodobne. Wykonawca deklaruje co prawda chęć zrealizowania robót w terminie, jednak przedstawiciele gminy nastawiają się termin bliższy końca roku. Na wykonanie przebudowy ulicy przeznaczono 1 mln 279 tys. złotych.

Remont realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 1 mln 900 tys. złotych, które przyznane zostało nie tylko na przebudowę ulicy Spacerowej, ale również na budowę ścieżki spacerowej łączącej Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Akwarium” z kładką na jeziorze Bystrzyckim, a także remont elewacji dworca kolejowego w Zagórzu Śląskim i znajdującego się przed nim placu. – Przed kilku laty gmina przejęła budynek dawnego dworca kolejowego, w którym już wymienione zostało pokrycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa. W ramach otrzymanych z programu środków, wykonana zostanie elewacja budynku, a obok powstaną miejsca parkingowe oraz stojaki dla rowerów. W budynku planowane jest uruchomienie wypożyczalni rowerów oraz kawiarni – opisywali przed rokiem przedstawiciele Urzędu Gminy Walim.

Remont elewacji dworca został już zakończony i obecnie trwają jeszcze prace przy placu przed dworcem. – Bardzo cieszymy się z realizacji tych prac ze względu na planowane wznowienie ruchu kolejowego – wskazuje Paweł Antczak. Gmina Walim nie ma obecnie funduszy na to, żeby wykonać remont wnętrza dworca. Będą jednak czynione starania w celu pozyskania środków zewnętrznych.

Środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeznaczono też na budowę wspomnianej ścieżki turystycznej prowadzącej od Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Akwarium”, przez punkt widokowy, do kładki na jeziorze Bystrzyckim. Nowa ścieżka, którą ukończono w lipcu tego roku, pozwala przejść bezpiecznie bez konieczności korzystania z pobocza ulicy Wodnej, co ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i komfortu spacerowiczów. – Niestety nie ma możliwości technicznej budowy w tym miejscu chodnika, dlatego postanowiliśmy stworzyć szlak leśny, który rozwiąże problem bezpieczeństwa, a przy okazji prowadzący przez punkt widokowy, skąd widać dużą część jeziora – tłumaczy wójt gminy Walim. W ramach prac realizowanych przez pracowników gminy, wykonano nawierzchnię z mieszanki kamiennej oraz drewniane ogrodzenie zamontowane w miejscach zabezpieczających przed upadkiem ze skarpy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJuniorzy cały czas niepokonani. Podsumowanie występów biało-zielonych
Następny artykułZabierz głos w sprawie nowej Strategii Rozwoju Miasta Świdnicy. 28 września pierwsze spotkanie