Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Dwudniowe święto Świebodzic wypełnione koncertami oraz atrakcjami, pachnące chlebem Siedlimowice podczas Festiwalu Mąki, rowerowy rajd i sportowy piknik na terenie świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, ziemniaczana uczta podczas Dnia Ziemniaka w Pszennie, a może wspólne sprzątanie Świdnicy? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

35. Dni Fotografii w Świdnicy (piątek-niedziela)

Od 16 do 18 września w Świdnicy odbywać się będą wydarzenia w ramach 35. edycji Dni Fotografii. W programie znalazły się wystawy fotografii, fotomaraton i prezentacja zwycięskich prac konkursu „Zestaw 2022”.

Tegoroczna edycja Dni Fotografii rozpocznie się w piątek, 16 września od wernisażu pokonkursowej wystawy XXVII Międzynarodowy Konkurs Fotografii – Zestaw 2022 oraz wręczenia nagród. Wydarzenie w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska 18) rozpocznie się o godzinie 18.00.

W sobotę, 17 września na ulice Świdnicy wyruszą uczestnicy 31. Fotomaratonu Świdnickiego. Z wykonanych przez nich prac powstanie wystawa plenerowa, która dzień później zaprezentowana zostanie na świdnickim Rynku. Również w sobotę, o godzinie 17.00 w Galerii Fotografii (Rynek 44) odbędą się wernisaże wystaw: Sudecka Wenus 2022, Marek Juras „Nudeometry”, Jan Mlčoch „Danza”. Tego samego dnia, o godzinie 18.30 w Klubie Bolko odbędzie się prezentacja fotografii „Z archiwum Międzynarodowych Fotograficznych Plenerów Aktu – Zamek Książ 1984 – 1998”.

Dni Świebodzic (sobota-niedziela)

Już w najbliższy weekend 17-18 września po dwuletniej przerwie powracają Dni Świebodzic.

Zaczynamy w sobotę o godzinie 14:00 barwnym korowodem placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i klubów sportowych dookoła stadionu przy ul. Rekreacyjnej. Tradycyjnie przed publicznością zaprezentują się przedszkolaki i uczniowie w swoich niezwykłych występach. Dla fanów muzyki na żywo przygotowaliśmy bogaty repertuar, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie można posłuchać hiphopu, reggae, soulu, funku, szant, folku, a nawet melodii z krainy łagodności. Tegoroczne gwiazdy to Mesajah, który rozkołysze publiczność w sobotę, a także zespół Sound n Grace, który porywać będzie do tańca w niedzielę – wyliczają organizatorzy.

Ponadto na uczestników czekać będzie moc dodatkowych atrakcji. – Pierwszego dnia (w sobotę) o godzinie 15:00 na terenie obok odkrytych basenów rozpoczną się Mistrzostwa Świebodzic w wyciskaniu sztangi leżąc. W niedzielę zaś o 14:30 na górnej płycie stadionu rozegrany zostanie Charytatywny Turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Świebodzice. Oba wydarzenia są organizowane dla małego wojownika Antosia, który urodził się z połową serduszka, a szansą na normalne życie jest dla niego kosztowna zagraniczna operacja. Podczas zawodów, każdy chętny może wrzucić do puszki datek na ratowanie małego serduszka – informują organizatorzy Dni Świebodzic.

Tradycyjnie młodsi i starsi będą mogli pobawić się w wesołym miasteczku i smacznie zjeść w strefie gastronomicznej.

II Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki (sobota)

28 obiektów znajdujących się na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki zwiedzać będą w ten weekend uczestnicy II Dolnośląskiego Rajdu Zabytków Techniki. 17 września zabytkowe pojazdy będzie można zobaczyć w Jaworzynie Śląskiej.

Uczestnicy rajdu już od godziny 9.00 będą gromadzić się na parkingu przy Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. – Start rajdu zaplanowany jest na godzinę 10.00. Meta w tym roku znajdować się będzie w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Planowane zakończenie rajdu odbędzie się o godz. 16.00 i wezmą w nim udział przedstawiciele Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, lokalnych samorządów i Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Na mecie zostaną rozdane Puchary Marszałka oraz prezesa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska – informują organizatorzy.

Festiwal Mąki w młynie w Siedlimowicach (sobota)

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza do zabytkowego młyna w Siedlimowicach na 6. edycję Festiwalu Mąki. Festiwal Mąki w zabytkowym młynie w Siedlimowicach odbędzie się w sobotę, 17 września, w godz. 14.00-19.00.

W programie stoiska ze zdrową żywnością, warsztaty chlebowe, spacer historyczny, zwiedzanie młyna, gry i zabawy dla najmłodszych, wystawa Żarowskiego Klubu Fotograficznego „Młyn”, siedlimowickie podpłomyki i wiele innych atrakcji. Podczas festiwalu poznamy także zwycięzców konkursu na najlepszy chleb domowego wypieku „Chebowzięci”. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert zespołu Srednusha (etno/folk).

Europejskie Dni Dziedzictwa. „Świdnica łączy” w Miejskiej Bibliotece Publicznej (sobota)

Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa organizuje wydarzenie „Świdnica łączy”, które ma na celu przybliżyć świadomość różnorodności lokalnej społeczności.

Świdnica pełnymi garściami czerpie z zasobów kultury polskiej, słowiańskiej czy germańskiej. W swoim bogactwie ukazuje różnorodność jak i uniwersalizm. I na tej uniwersalności chcemy się skupić, na tym co łączy, buduje, splata, integruje – mówią organizatorzy.

Harmonogram wydarzenia (sobota, 17 września):
godz. 10.00 – spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz – dziennikarką, autorką książek, tropicielką niebanalnych historii
godz. 11.00 – spacer tematyczny po bibliotece, który poprowadzi legendarny cysters
godz. 12.00 – otwarcie wystawy „Świdnica. Tu mieszkam.”

Sprzątanie Świata w okolicach świdnickiego skateparku (sobota)

W ramach akcji „Sprzątanie świata” przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy, Jan Dzięcielski zaprasza do udziału we wspólnym porządkowaniu obszaru od Alei Brzozowej do zalewu Witoszówka.

Start w sobotę, 17 września o godz. 11.00 na świdnickim skateparku (ul. Polna Droga). Inicjator zapewnia uczestnikom worki i rękawice.

Dzień ziemniaka w Pszennie (sobota)

Stowarzyszenie „Aktywne Pszenno” zaprasza na doroczne świętowanie ziemniaczanych zbiorów. Dzień Ziemniaka odbędzie się w sobotę, 17 września na boisku sportowym w Pszennie. Start o godzinie 16.00.

Na gości wydarzenia czekać będą m.in. dania z ziemniaka i pyszne ciasta, atrakcje dla najmłodszych w postaci dmuchanych zamków i malowanie twarzy, dobra muzyka i świetna atmosfera.

Świdnicki Rajd Rowerowy oraz piknik sportowy na terenie OSiR (niedziela)

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności w niedzielę, 18 września w Świdnicy odbędzie się rajd rowerowy. Świdniczanie wystartują o godz. 10.00 spod Urzędu Miejskiego i przejadą ulicami miasta około 10 kilometrów. Rajd zakończy się piknikiem sportowym na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (od godz. 11.00 do godz. 14.00).

Zaplanowano m.in. atrakcje dla dzieci, loterię z nagrodami, stanowisko edukacji ekologicznej „Czysta Świdnica” oraz stanowisko ŚPWiK promujące świdnicką kranówkę. Policja znakować będzie rowery. Wręczone zostaną również nagrody w rywalizacji Rowerowa Stolica Polski 2022. Dodatkowo prowadzona będzie zbiórka publiczna na organizację Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych oraz ich ogólnopolski finał. Podczas pikniku, w alkogoglach i narkogoglach, będzie możliwość zaobserwowania zachowania się kierowcy pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Obchody 83. rocznicy napaści ZSRR na Polskę (niedziela)

I Lubachowskie Grzybobranie (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułMonitoring GPS jako element zarządzania flotą samochodową
Następny artykułCOVID-19. Najnowsze dane ministerstwa zdrowia