Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Charytatywny piknik dla Łukasza Tkaczyka, biegowa rywalizacja śmiałków mierzących się z 222 stopniami prowadzącymi na szczyt świdnickiej wieży ratuszowej, kolejne wydarzenia związane z jubileuszem świdnickiego Kościoła Pokoju, a może zabawa podczas gminnych dożynek w Żarowie? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Jubileusz 370-lecia Kościoła Pokoju (do niedzieli)

9 września, Miejska Biblioteka Publiczna, godz. 18.00 — spotkanie autorskie z ks. Sławomirem Sikorą, prowadzenie Mariola Mackiewicz

10 września, Kościół Pokoju, godz. 19.00 — koncert jubileuszowy, Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus, „Drogi do Bacha, kantaty przedbachowskie”

11 września, Kościół Pokoju, godz. 10.00 — uroczyste nabożeństwo jubileuszowe z udziałem bp. Jerzego Samca, zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

I Ogólnopolski świdnicki turniej młodziczek w piłce siatkowej (sobota-niedziela)

Już w najbliższą sobotę, 10 września startuje weekend siatkarskich emocji! – Przed nami wielkie święto młodzieżowej siatkówki. Zapraszamy na I Ogólnopolski świdnicki turniej młodziczek w piłce siatkowej pod patronatem wójt gminy Świdnica, Teresy Mazurek – zapowiadają organizatorzy.

Na doping kibiców czekać będzie 112 zawodniczek z 8 drużyn sportowych. Rozegrane zostanie 12 meczów w 2 halach. Finałowe spotkanie odbędzie się w nowoczesnym obiekcie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Witoszowie Dolnym.

Europejskie Dni Dziedzictwa. „Piwo świdnickie łączy pokolenia” (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 10 września w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbędzie się wydarzenie pt. „Słynne piwo świdnickie łączy pokolenia”, podczas którego wykład o tym jaką rolę w tradycji polskiej spełniało piwo wygłosi dr hab. Sławomir Dryja z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dodatkową atrakcja będzie pokaz oraz wykład na temat wczesnośredniowiecznych metod warzenia piwa przygotowany przez Tomasza Nizioła ze Stowarzyszenia Bractwo Zamku Grodno z Zagórza Śląskiego. Natomiast po prelekcjach odbędzie się spacer po Świdnicy szlakiem piwnego Questu, prowadzącego w miejsca, związane kiedyś z produkcją piwa świdnickiego. Wydarzenie odbędzie się ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, których motywem przewodnim jest tym razem hasło „Połączeni dziedzictwem”.

Szczegółowy program wydarzenia:

  • 11:30 – 12:30 – wykład pt. „Piwo w tradycji polskiej”, dr hab. Sławomir Dryja z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,
  • 13:00 – 14:00 – wykład wraz z prezentacją pt. „Wczesnośredniowieczne metody warzenia piwa”, Tomasz Nizioł, Stowarzyszenie Bractwo Zamku Grodno z Zagórza Śląskiego,
  • 15:00 – 16:00 – spacer szlakiem Questu „Świdnica miastem piwowarskich tradycji”, start przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa,
  • 11:00 – 17:00 – indywidualne zwiedzanie ekspozycji poświęconej tradycjom piwowarskim Świdnicy, ostatnie wejście o godz. 16:30.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Dożynki parafialne w Mokrzeszowie (sobota)

Dożynki w Świebodzicach – msza dziękczynna w intencji rolników (sobota)

Lato z GOKSiR-em w Gniewkowie (sobota)

Festyn charytatywny dla Łukasza Tkaczyka w Świdnicy (niedziela)

W ciągu jednej sekundy zawaliło się życie Łukasza Tkaczyka, świdniczanina, który doznał poważnego urazu mózgowo-czaszkowego w wyniku upadku ze schodów. Mężczyzna walczy o powrót do sprawności. W najbliższą niedzielę odbędzie się festyn charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na rehabilitację Łukasza.

Podczas imprezy przeprowadzone zostaną licytacje, nie zabraknie również loterii książek, przejażdżek motocyklami, słodkości czy swojskich pierogów. Słowem, będzie się działo. Festyn odbędzie się 11 września, od godz. 10.00 do 18.00 na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 1 w Świdnicy.

Dożynki gminne w Żarowie (niedziela)

W tym roku gminne święto plonów odbędzie się 11 wrześnie w Żarowie. Dożynki tradycyjnie rozpocznie uroczysta msza święta w intencji rolników, która odprawiona zostanie w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. W programie dożynkowego święta znalazł się także przemarsz barwnego korowodu dożynkowego, którego najważniejszym elementem będą wieńce dożynkowe, nie zabraknie dzielenia się chlebem dożynkowym i degustacji lokalnych potraw przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Przed publicznością zaprezentowane zostanie „Misterium Chleba” w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu Mokrzeszów. Ponadto zostaną wybrane i nagrodzone najpiękniejsze wieńce przygotowane przez sołectwa gminy Żarów. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs Kulinarny „Złota Makutra” – Śliwkowy Zawrót Głowy. Odznaczymy zasłużonych mieszkańców oraz organizacje i stowarzyszenia odznaczeniem Złoty Dąb.

Oprócz ceremoniału dożynkowego na scenie będzie można obejrzeć występy zespołów regionalnych, a gwiazdą tegorocznych dożynek gminnych będzie zespół Milano. Zabawę taneczną prowadzić będzie zespół Walter Band. Ponadto na odwiedzających czekać będą liczne stoiska kulinarne i regionalne przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich i sołectw gminy Żarów.

Bieg na Wieżę Ratuszową (niedziela)

Zbliża się dziewiąta edycja Świdnickiego Biegu na Wieżę Ratuszową, która odbędzie się w niedzielę, 11 września. Na uczestników tradycyjnie czekać będzie pętla wokół Rynku, a następnie 222 schody prowadzące na taras widokowy wieży ratuszowej.

Udział w zawodach jest bezpłatny. Zapisy w dniu imprezy od godz. 10.00. Start dziewiątej edycji Świdnickiego Biegu na Wieżę Ratuszową planowany jest na 12.00. W zawodach może wystartować 200 śmiałków, dla pierwszych 100 osób przewidziano pamiątkowy medal. Dla zwycięzców czekać będą z kolei atrakcyjne nagrody.

Świebodzicki Bieg na 1 Milę (niedziela)

Klub Sportowy GVT, organizator coraz popularniejszego w Świebodzicach Pikniku Rowerowego, tym razem zaprasza na Bieg na 1 Milę. Zawody dla dorosłych i dla dzieci odbędą się 11 września w świebodzickim Parku Sportowym przy ulicy Księcia Bolka.

Zawodnicy po 13. roku życia będą rywalizować na dystansie 1609 metrów, czyli właśnie 1 mili. Na dzieci czekają o wiele krótsze trasy. Dla wszystkich uczestników, i tych dużych, i tych małych, przewidziano wodę, pamiątkowe medale i posiłek regeneracyjny. Zwycięzcy w kategoriach open kobiet i mężczyzn uhonorowani zostaną atrakcyjnymi nagrodami. Podium przewidziano dla trzech najszybszych zawodniczek i zawodników. Dzieci klasyfikowane będą w zależności od grupy wiekowej.

Zawodników po 13. roku życia obowiązywały zgłoszenia online, których dokonać można było tylko do 5 września. Dzieci zapisywane będą w dniu zawodów, starty dla nich są całkowicie bezpłatne. Biuro zawodów w Parku Sportowym będzie czynne w niedzielę, 11 września, od 9.00 do 11.30.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

/opr. mn/

Poprzedni artykułLokalna Grupa Działania „Szlakiem Granitu” zaprasza na konsultacje
Następny artykułNajciekawsze atrakcje Dusznik-Zdroju