Strona główna Artykuł sponsorowany Zrosty pooperacyjne po laparotomii – jak często się pojawiają?

Zrosty pooperacyjne po laparotomii – jak często się pojawiają?

0

Zrosty pooperacyjne po laparotomii są dość powszechne. Szacuje się, że pojawiają się nawet w połowie przypadków. Około 1/3 pacjentów po bardziej skomplikowanej i rozległej operacji w ciągu 10 lat trafia na stół po raz kolejny z powodów powstałych zrostów. Jak zapobiegać zrostom? Od czego zależy ich powstawanie? Jak zachować się po operacji, żeby ryzyko było mniejsze?

Przyczyna zrostów
Zrosty pooperacyjne to częsty powód bólów brzucha, a także innych dolegliwości w obrębie układu pokarmowego. Powodują one niedrożność przewodu pokarmowego. Pojawiają się nie tylko po operacjach, ale również w kilku innych przypadkach. Może to być np. infekcja w jamie brzusznej, czy nawet promieniowanie. Zrosty zazwyczaj pojawiają się w jelitach.

Czym właściwie są zrosty? Zrosty pooperacyjne są nieprawidłowymi pasmami tkanki bliznowatej. Łączą one ścianę jamy brzusznej albo narządy wewnętrzne z pętlami jelita. Normalnie takie połączenie nie funkcjonuje. Powstanie zrostów jest wynikiem stanu zapalnego. Stan zapalny jest elementem, który pojawia się po każdej operacji. Jest on częścią procesu zdrowienia pacjenta. W otwartych zabiegach chirurgicznych takich jak laparotomia niekiedy stosuje się różnego typu środki np. żele, które zapobiegają zrostom. Jednym z nich jest hyalobarrier gel. Hyalobarrier gel w aptekach dostępny jest od ręki albo na zamówienie.

Zrosty pooperacyjne – kiedy się pojawiają?
Zrosty to dość powszechne powikłanie po operacji. Mogą pojawić się nawet kilka dni od wykonania operacji. Często nawet jeśli się pojawią, nie dają żadnych objawów przez długie miesiące, a nawet lata. Są jedną z częściej diagnozowanych przyczyn, które powodują niedrożność układu pokarmowego. W przypadku gdy zrosty pojawią się w jelitach, blokują ich ruch. Może dojść do powikłań, które powodują niedrożność, a nawet niedokrwienie jelit. Zrosty pojawiają się nie tylko w jelitach, ale i innych miejscach. Bywa, że występują w miednicy. Mogą pojawić się w jajnikach, jajowodach, pęcherzu moczowym, czy macicy. Zrosty, które występują po zabiegach ginekologicznych, mogą powodować niepłodność.

Zrosty pooperacyjne – objawy
Do najczęstszych symptomów występowania zrostów należą bóle brzucha. Niekiedy pojawiają się bóle przy wypróżnianiu, czy zaparcia. Zrosty mogą być powodem, dla których niektóre badania nie mogą zostać wykonane. Należą do nich m.in. laparoskopia oraz dializa otrzewnowa. Podczas operacji zwiększa się utrata krwi, czas operacji się wydłuża, przez co trzeba podać więcej znieczulenia. Zrosty są też powodem, dla którego może dojść do uszkodzenia jelit, czy pęcherza w trakcie operacji. Niedrożność układu pokarmowego spowodowana zrostami może się objawiać kurczowym bólem brzucha, który narasta. Może się pojawić także brak oddawania stolca i gazy.

Zrosty pooperacyjne – jak je wykryć?
Zrosty diagnozuje się poprzez wywiad z pacjentem i badanie fizykalne. Często wykonuje się RTG jamy brzusznej. Przy zrostach może się pojawić na nim płyn w jamie otrzewnej albo poszerzenie pętli jelita. Diagnozę lepiej postawić jednak na podstawie badania USG. Dzięki niemu można określić dokładne miejsce występowania zrostów, a także miejsce występowanie niedrożności.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułIrlandia z potrójnym złotem, brąz dla Polki w ujeżdżeniu
Następny artykułTablice manipulacyjne – na czym polega ich fenomen?