Strona główna 0_Slider Zniknęły rusztowania ustawione na czas renowacji. Ołtarz główny świdnickiej katedry odsłonięty

Zniknęły rusztowania ustawione na czas renowacji. Ołtarz główny świdnickiej katedry odsłonięty [FOTO]

0

– Choć nie jest to koniec prac renowacyjnych w centralnym miejscu świątyni, to remont w najwyższych partiach ołtarza głównego jest już za nami – poinformował ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz katedry św. Stanisława i św. Wacława w rozmowie z tygodnikiem „Niedziela”. Do tej pory konserwacja ołtarza głównego świdnickiej świątyni pochłonęła ponad 3 mln złotych. Szacuje się, że na dokończenie remontu potrzebne będzie drugie tyle.

Ołtarz główny świdnickiej katedry został stworzony w latach 1690-1694 przez Johanna Riedla. – Ołtarz ten w swojej formie nawiązuje do paryskiego ołtarza z kościoła Val-de-Grâce. Przypomina otwartą, wzniesioną na planie koła świątynię, wspartą na kolumnach, które dźwigają niebiańskie kręgi. Pomiędzy kolumnami dostrzec można patronów katedry: św. Stanisława i św. Wacława, a także patronów zakonu jezuitów – św. Ignacego Loyolę i św. Franciszka Ksawerego. Pośrodku ołtarza umieszczone jest tabernakulum, zaś pond nim dostrzec można figurę Matki Bożej. Po bokach ołtarza widzimy rzeźby św. Jerzego i św. Floriana – opisuje historyk Sobiesław Nowotny w artykule opublikowanym na stronie „Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej”.

W 2019 roku parafia katedralna złożyła wniosek o dotację na renowacją ołtarza. Z budżetu wojewody dolnośląskiego otrzymała kwotę 50 tys. zł, która pokryła prace przygotowawcze pod restaurację figury Boga Ojca. Kolejne dofinansowanie w 2020 roku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 650 tys. zł pozwoliło na dokończenie renowacji figury Boga Ojca, a także na uruchomienie kolejnego etapu prac, m.in. odnowienia drewnianych detali. Rok później na kontynuację prac ministerstwo dało 1,42 mln zł, natomiast w roku 2022 przyznano dofinansowanie w wysokości 885 tys. zł. Wsparcie finansowe na remont ołtarza głównego w kwocie 270 tys. zł parafia katedralna otrzymała również od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a dofinansowanie w wysokości 500 tys. złotych przyznano z budżetu miasta Świdnicy w 2021 roku.

Jak wyjaśniali wcześniej duchowni z parafii katedralnej pw. św. Stanisława i św. Wacława, z uwagi na potężne gabaryty konstrukcji ołtarza większość prac związanych z jego renowacją dokonywana była na miejscu, jednak poszczególne figury świętych poddano konserwacji w pracowniach. Tak było chociażby figurą św. Jerzego, która w kwietniu została zdjęta z cokołu i przewieziona do Krakowa. Ostateczne zakończenie prac przy ołtarzu głównym uzależnione jest od pozyskaniem kolejnych środków zewnętrznych. Parafia katedralna ma w związku z tym w dalszym ciągu składać wnioski o dotacje.

Pod koniec czerwca 2022 roku zakończone zostały prace obejmujące konserwację i rewitalizację barokowego wnętrza katedry świdnickiej. Już od kilku miesięcy podziwiać można pieczołowicie odrestaurowane obrazy, rzeźby oraz malowidła na ścianach i sklepieniach nawy głównej, która odzyskała blask dzięki projektowi konserwatorskiemu o wartości 20 mln złotych.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBudynek podstawówki w Imbramowicach będzie jak nowy
Następny artykułKorzystasz z ulgi za przydomowy kompostownik? Będą kontrole