Strona główna 0_Slider Zapłacił mandat i posprzątał. Chodnik i krzaki to nie miejsce na gruz

Zapłacił mandat i posprzątał. Chodnik i krzaki to nie miejsce na gruz

0

Przez blisko dwa miesiące pozostałości po remoncie mieszkania stały przy równo przystrzyżonym żywopłocie, bo ktoś najwidoczniej miał nadzieję, że zadziała magia i same znikną. Po interwencji portalu Swidnica24.pl zdołała ustalić sprawcę, który nie tylko został ukarany, ale także posprzątał. Wyrzucanie odpadów po remontach pod śmietniki i w zakamarki podwórek to plaga, mimo że tego typu śmieci można oddać za darmo do PSZOK-u.

„Pomiędzy blokami przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 33 i 41, od bez mała dwóch miesięcy leżą przy chodniku, obok boksu na śmieci, pozostałości po rozebranej ściance działowej. Ktoś robił remont i po prostu wywalił gruz w krzaki. Sąsiedzi z pewnością będą wiedzieć kto to zrobił. Może tak Straż Miejska przeszłaby się po obu punktowcach i zasięgnęła języka? Gruz wywalono przy boksie z pojemnikami na śmieci, należącymi do mieszkańców bloku nr 41.” – interwencję tej treści zgłosił 17 sierpnia jeden z czytelników. Sprawa została przekazana świdnickiej straży miejskiej.

– Mieszkańcy bloków przy M. Kozara-Słobódzkiego 33-41 serdecznie dziękuję za skuteczną interwencję Świdnica24.pl i Straży Miejskiej, która przyjechała na miejsce zgłoszenia. Wczoraj gruz został zabrany – poinformował czytelnik w miniony czwartek.

„W sprawie porzuconych pozostałości po remoncie porzuconych przy kontenerze przy ulicy Kozara-Słobódzkiego 33 w Świdnicy informuję, że działania funkcjonariuszy Straży Miejskiej doprowadziły do ustalenia sprawcy. Wobec sprawcy zastosowano przepisy KPOW i zobowiązano do uprzątnięcia terenu. Kontrola w dniu 25.08.2022 – gruz usunięty.” – powiadomiła 26 sierpnia Adriana Wołosz-Sołtys z SM.

Niestety, nie wszędzie strażnicy odnoszą takie sukcesy. Gruz poremontowy przy płocie Szkoły Podstawowej nr 6 w Świdnicy, wyrzucony od strony podwórza ul. Wrocławskiej, leży od kilku tygodni, a interwencje nie przynoszą żadnego efektu.

W Świdnicy duże śmieci, tzw. wielkogabarytowe, można zostawiać przy śmietnikach i będą odbierane w każdy czwartek. Odpady wielkogabarytowe to meble, sprzęt RTV i AGD, opony. Nie należy do nich gruz ani żadne pozostałości po remontach.

– Odpady budowlane i remontowe, czyli gruz, ceramika sanitarna, stolarka okienna i drzwiowa itp. to odpady, których nie można umieszczać w pojemnikach na zmieszane odpady komunalne – odpady te mogą poważnie uszkodzić samochody do odbierania odpadów zmieszanych (śmieciarki). Każdy, kto przeprowadza w swoim mieszkaniu lub w domu remont musi zadbać o to, aby wyposażyć swoją nieruchomość na czas remontu w specjalistyczny kontener na odpady budowlane. Kontener taki oraz odbiór odpadów może zapewnić niemal każda firma prowadząca działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Sfinansowanie usługi podstawienia kontenera na odpady oraz odbioru tych odpadów należy do właściciela nieruchomości. Jeżeli jednak zakres remontu jest niewielki – właściciel nieruchomości może nieodpłatnie oddać odpady budowlanego do PSZOK. Transport odpadów do PSZOK należy wykonać we własnym zakresie – przypomina Urząd Miejski w Świdnicy, a szczegóły, gdzie co wyrzucać znajdują się na stronie czystaswidnica.pl.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułWakacyjny konkurs fotograficzny. Ostatnie chwile na przesłanie zdjęć!
Następny artykułGmina Świdnica dziękuje za plony i bawi się ze Sławomirem [FOTO]