Strona główna 0_Slider Gmina Świdnica dziękuje za plony i bawi się ze Sławomirem

Gmina Świdnica dziękuje za plony i bawi się ze Sławomirem [FOTO]

0

Korek zaczynający się niemal od Świdnicy najdobitniej świadczy o zainteresowaniu dożynkami największej, bo liczącej aż 33 sołectwa, gminy w powiecie Świdnickim. Mieszkańcy Gminy Świdnica tłumnie dziękują za plony, a gospodarzami imponującej uroczystości są w tym roku Opoczka i Jakubów.

Dożynki to najpiękniejszy obrzęd związany z pracą rolnika. W naszej gminie są one przepełnione staropolską symboliką ludową i są świętem wszystkich rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy a nade wszystko mieszkańców – mówiła wójt Teresa Mazurek, dziękując swoim mieszkańcom za ciężką pracę. Podkreślała, że gospodarstwa w gminie Świdnica są świetnie prowadzone i doskonale wyposażone, także dzięki środkom z budżetu Unii Europejskiej. Dożynki były okazją do wyróżnienia rolników, a odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali Jan Twardochleb, Edward Grzelak, Stanisław Burczyński i Mariusz Mika. Ostatni z wyróżnionych pełnił podczas święta plonów rolę starosty, starościną była Bernadetta Hruszowiec.

Zanim jednak wójt gminy wręczyła odznaczenia, mieszkańcy dziękowali za plony podczas polowej mszy świętej, celebrowanej przez biskupa diecezji świdnickiej Marka Mendyka i księży z parafii w gminie Świdnica. Po nabożeństwie widzowie obejrzeli pełen humoru spektakl taneczny „Misterium chleba”, w wykonaniu Zespołu Ludowo-Estradowego Mokrzeszów, Ale Babki i Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. O choreografię zadbali Maria i Wojciech Skiślewiczowie, a do tańca grała kapela pod kierownictwem Zdzisława Christa.

Po przedstawieniu wójt gminy i przewodnicząca Rady Gminy Regina Adamska wraz ze starostami i przy wsparciu pań z zespołu Ale Babki podzieliły wśród gości dożynek chleb, wypieczony z tegorocznej mąki. Na zaproszenie gminy odpowiedzieli parlamentarzyści Katarzyna Mrzygłocka i Wojciech Murdzek, europarlamentarzystka Anna Zalewska, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, a także przedstawiciele sąsiednich samorządów, licznych służb mundurowych i urzędów.

Na uczestników czekała moc atrakcji, od przystrojonych z humorem stoisk wszystkich sołectw, przez liczne konkursy, po przysmaki i rękodzieło. Nie zabrakło misternych wieńców dożynkowych, a także atrakcji dla najmłodszych.

Organizatorzy prawdziwą frajdę mieszkańcom sprawili, zapraszając jako gwiazdę Sławomira. Wykonawcę z nurtu rock-polo wraz z zespołem witał entuzjastycznie prawdziwy tłum. Na tym jednak nie koniec. Zabawa na boisku w Opoczce potrwa do 23.00, a uczestnikom w zabawie tanecznej będzie towarzyszył DJ Maraqs.

/red./

Poprzedni artykułZapłacił mandat i posprzątał. Chodnik i krzaki to nie miejsce na gruz
Następny artykułPodwójny sukces Niemki, Polka na podium