Strona główna 0_Slider Zamożny Dobromierz, awans Świdnicy. Ranking najbogatszych samorządów

Zamożny Dobromierz, awans Świdnicy. Ranking najbogatszych samorządów

0

Warszawa wśród miast wojewódzkich, Sopot wśród miast na prawach powiatu, Polkowice wśród miast powiatowych i Kleszczów wśród gmin wiejskich – to liderzy najnowszego rankingu zamożności samorządów przygotowanego przez czasopismo „Wspólnota”. Autorzy zestawienia wzięli pod uwagę dochody jednostek samorządu terytorialnego w 2021 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak wypadły miasta i gminy powiatu świdnickiego?

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w kilku poprzednich lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy zestawienia.

Tak jak w ubiegłych latach, wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane w janosikowe. (…) Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie efekty podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – wyjaśniają badacze.

Jakie są wyniki najnowszego rankingu najbogatszych samorządów? – Od niepamiętnych czasów (a przynajmniej przez całą minioną dekadę) liderami w swych kategoriach są: Warszawa wśród miast wojewódzkich, Sopot wśród miast na prawach powiatu, Polkowice wśród miast powiatowych i Kleszczów wśród gmin wiejskich. W kategorii miast małych tylko raz (w 2017 r.) prowadzenie – na rzecz Dziwnowa – oddała Krynica Morska. Wśród województw Mazowsze jest liderem siódmy raz z rzędu. Jedynie wśród powiatów stabilność rankingu jest nieco mniejsza – w ostatnich latach na prowadzeniu zmieniały się tegoroczny lider: powiat przysuski oraz zeszłoroczny: człuchowski – wyliczają autorzy rankingu.

Jak wypadły miasta i gminy powiatu świdnickiego?

Według rankingu najbardziej zamożną gminą powiatu świdnickiego jest gmina Dobromierz (4734,38 zł na mieszkańca), która w kategorii gmin wiejskich zajęła 122 miejsce (przed rokiem zajmowała 146 lokatę). W tej samej kategorii gmina Świdnica uplasowała się na pozycji 265 (4165,39 zł), a gmina Marcinowice na miejscu 1107 (3470,11 zł).

W kategorii miast powiatowych Świdnica zajęła 49 lokatę (4200,12 zł/mieszkańca). W ubiegłym roku miasto uplasowało się na 67 miejscu, dwa lata temu na 71, a trzy lata temu na 56.

W kategorii „miasta inne” Żarów zajął 112 miejsce (4362,87 zł), Strzegom – 120 (4306,57 zł), Świebodzice – 257 (3783,15 zł), a Jaworzyna Śląska – 518 (3368,46 zł). Powiat świdnicki w rankingu powiatowym znalazł się na pozycji 187 (953,66 zł/mieszkańca).

Z pełnym rankingiem można się zapoznać na stronie internetowej pisma „Wspólnota”.

/Wspólnota, opr. mn/

Poprzedni artykułBezpieczny wypoczynek nad wodą. Służby apelują
Następny artykułAuto stoczyło się na 14-latkę idącą chodnikiem. Prokuratura prowadzi śledztwo