Strona główna 0_Slider Pięknie w domu, syf na ulicy. Resztki po remontach zostawiane gdzie popadnie

Pięknie w domu, syf na ulicy. Resztki po remontach zostawiane gdzie popadnie

0

Wielu świdniczan dba o swoje mieszkania, podejmuje gruntowne remonty swoich mieszkań czy biur. I w wielu przypadkach są przekonani, że wyrzucony wprost sąsiadom pod nogi gruz zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. – To nie są odpady wielkogabarytowe, nikt ich nie zabierze – przypominają urzędnicy. A za takie śmiecenie można zapłacić 500 złotych mandatu.

– Pomiędzy blokami przy ulicy Mieczysława Kozara-Słobódzkiego 33 i 41, od bez mała dwóch miesięcy leżą przy chodniku, obok boksu na śmieci, pozostałości po rozebranej ściance działowej. Ktoś robił remont i po prostu wywalił gruz w krzaki. Sąsiedzi z pewnością będą wiedzieć kto to zrobił. Może tak Straż Miejska przeszłaby się po obu punktowcach i zasięgnęła języka? Gruz wywalono przy boksie z pojemnikami na śmieci, należącymi do mieszkańców bloku nr 41 – napisał do redakcji Swidnica24.pl jeden z czytelników.

Inna, bardziej solidna ścianka działowa leży od ponad miesiąca w podwórzu ulicy Wrocławskiej, tuż przy płocie Szkoły Podstawowej nr 6. Leży i działa jak magnes na inne śmieci. – Z mojej obserwacji wynika, że jak ktoś wyrzuci obok kubłów odpady, to zaraz pojawią się następne. Nie wiem, dlaczego ludziom się wydaje, że jak już jedne śmieci leżą, to można dosypać następne? – zastanawia się jedna z mieszkanek.

W Świdnicy duże śmieci, tzw. wielkogabarytowe, można zostawiać przy śmietnikach i będą odbierane w każdy czwartek. Odpady wielkogabarytowe to meble, sprzęt RTV i AGD, opony. Nie należy do nich gruz ani żadne pozostałości po remontach.

– Odpady budowlane i remontowe, czyli gruz, ceramika sanitarna, stolarka okienna i drzwiowa itp. to odpady, których nie można umieszczać w pojemnikach na zmieszane odpady komunalne – odpady te mogą poważnie uszkodzić samochody do odbierania odpadów zmieszanych (śmieciarki). Każdy, kto przeprowadza w swoim mieszkaniu lub w domu remont musi zadbać o to, aby wyposażyć swoją nieruchomość na czas remontu w specjalistyczny kontener na odpady budowlane. Kontener taki oraz odbiór odpadów może zapewnić niemal każda firma prowadząca działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych. Sfinansowanie usługi podstawienia kontenera na odpady oraz odbioru tych odpadów należy do właściciela nieruchomości. Jeżeli jednak zakres remontu jest niewielki – właściciel nieruchomości może nieodpłatnie oddać odpady budowlanego do PSZOK. Transport odpadów do PSZOK należy wykonać we własnym zakresie – przypomina Urząd Miejski w Świdnicy, a szczegóły, gdzie co wyrzucać znajdują się na stronie czystaswidnica.pl.

Za usunięcie nielegalnie wyrzuconych odpadów odpowiada właściciel terenu lub zarządca. Jeśli więc gruz został wyrzucony na grunt należący do wspólnoty mieszkaniowej, to ona poniesie odpowiedzialność. Chyba że uda się ustalić sprawcę, wówczas to on jest obciążany obowiązkiem pozbierania i wywiezienia niedozwolonych odpadów i może zostać ukarany przez straż miejską mandatem do 500 złotych. W praktyce oczekiwanie na posprzątanie po brudasach może trwać w nieskończoność. Straż miejska ustaliła, do kogo należy teren, gdzie został wyrzucony gruz w podwórzu ulicy Wrocławskiej i wezwała do jego usunięcia. Od tego czasu minął miesiąc.

/asz/

Poprzedni artykułWyjazd za granicę był ważniejszy. 5 psich seniorów trafiło do świdnickiego schroniska
Następny artykułByła zaciekła walka, ale tym razem skończyło się miejscem tuż za podium ME!