Strona główna 0_Slider Nastrojowe koncerty w ŚFUP-ie i Kościele Pokoju na zakończenie Festiwalu Bachowskiego...

Nastrojowe koncerty w ŚFUP-ie i Kościele Pokoju na zakończenie Festiwalu Bachowskiego [FOTO]

0

Dzieła najwybitniejszych kompozytorów muzyki klasycznej zabrzmiały w nieoczywistej sali koncertowej, jakim stała się Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych, ale też wspaniałych wnętrzach perły dolnośląskiej architektury – Kościele Pokoju w Świdnicy. Ponownie zaprezentowano też spektakl „Naturzyści” w Parku Sikorskiego. Tymi weekendowymi muzycznymi wydarzeniami w Świdnicy zakończył się XXIII Festiwal Bachowski. Ostatnie festiwalowe koncerty zrealizowano także w Łagiewnikach, Bagieńcu i Piławie Górnej.

Już po raz drugi w ramach Festiwalów Bachowskich zorganizowano koncert w nietypowej dla kulturalnych inicjatyw przestrzeni, jaką jest Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych. Muzyczny wieczór w hali przedsiębiorstwa odbył się w sobotę, 30 lipca. W tym roku publiczność miała okazję posłuchać tria klarnetowe w wykonaniu Oscara Arguellesa – klarnet, Teresy Kamińskiej – wiolonczela oraz Wioletty Fludy-Tkaczyk – fortepian. W programie znalazły się kompozycje – Alexandra von Zemlinsky’ego: trio klarnetowe d-moll op. 3, Allegro ma non troppo – Andante – Allegro, a także Johannesa Brahmsa: trio klarnetowe a-moll op. 114, Allegro – Adagio – Andantino grazioso – Allegro.

W ostatni bachowski weekend – 30 i 31 lipca – w Świdnicy w Kościele Pokoju zorganizowano też dwa koncerty Carles Valles flet prosty – Festival Ensemble. We wspaniałych wnętrzach perły dolnośląskiej architektury wystąpili: Michalina Bienkiewicz – sopran, Matylda Staśto-Kotuła – alt, Piotr Szewczyk – tenor, Marek Opaska – bas, Katarzyna Olszewska i Szymon Strzelczyk – skrzypce, Natalia Reichert i Robert Bachara – altówka, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela, Rafał Gorczyński – kontrabas oraz Aleksander Mocek – klawesyn / organy. Usłyszeć można było m.in. Johanna Sebastiana Bacha: kantata Himmelskonig, sei willkommen BWV 182*.

W niedzielę, 31 lipca po raz trzeci zaprezentowano też spektakl „Naturzyści” w Parku Sikorskiego. Spacerując wśród parkowych drzew i otaczającej przyrody zaśpiewali artyści z Capelli Cracoviensis. W tych wyjątkowych okolicznościach i przy wykorzystaniu form teatralnych wybrzmiały pieśni Felixa Mendelssohna. Pokazy muzycznego przedstawienia Cezarego Tomaszewskiego w ramach trwającego Festiwalu Bachowskiego odbyły się także 28 i 29 lipca. Więcej o spektaklu można przeczytać – TUTAJ.

Spektakl „Naturzyści” w Parku Sikorskiego – 28.07.2022

Święto muzyki klasycznej trwało 10 dni – od 22 do 31 lipca. W tym roku znakomici artyści, muzycy i zespoły specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej wykonali około 20 koncertów w Świdnicy i innych dolnośląskich miejscowościach – w tym w Żarowie, Bagieńcu, Pożarzysku, Walimiu, Sobótce, Olszyńcu, Łagiewnikach i Piławie Górnej. Muzyczne i artystyczne wydarzenia zrealizowano zarówno w kościołach, zabytkach sakralnych, pałacach, ale też nietypowych ciekawych przestrzeniach – jak chociażby dworzec kolejowy, fabryka czy winnica. Oprócz koncertów i wspomnianych spektakli nie zabrakło także pikników romantycznych i sielankowych „Śniadań na trawie”. Organizatorem XXIII Festiwalu Bachowskiego był Świdnicki Ośrodek Kultury.

/oprac. AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułSzczotki Olivia Garden Fingerbrush — wybieramy szczotkę do rodzaju włosów!
Następny artykułMiał być w czerwcu, jest w sierpniu. Parking na Kozara-Słobódzkiego oddany do użytku