Strona główna 0_Slider Miał w domu kilkaset podrobionych 100 i 200-złotówek. Fałszywe banknoty mogą być...

Miał w domu kilkaset podrobionych 100 i 200-złotówek. Fałszywe banknoty mogą być w obiegu

0

Czujność jednej z klientek marketu w Świebodzicach doprowadziła do zatrzymania mężczyzny, który w domu miał ponad 300 podrobionych 100 i 200-złotówek. Fałszywką w sklepie zapłaciła jego 70-letnia matka. Prokuratura rejonowa w Świdnicy apeluje o sprawdzanie banknotów, bo na terenie powiatu świdnickiego do obiegu mogło ich trafić więcej.

12 sierpnia w jednym z dużych sklepów na terenie Świebodzic klientka zapłaciła w kasie za kawę stuzłotówką. – Pracownica sklepu niedługo potem wydawała kolejnej klientce z 200 złotych i wręczyła jej m.in. otrzymany przed chwilą banknot 100-złotowy. Kupująca zaczęła go oglądać i zwróciła uwagę, że brakuje zabezpieczeń – opisuje prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin. Po przejrzeniu monitoringu udało się ustalić, kto zapłacił stuzłotówką. Policjanci dotarli do 70-letniej kobiety, która wyjaśniła, że banknot otrzymała od syna.

– Przeszukano mieszkanie syna i znaleziono 10 banknotów 200 złotowych i 308 banknotów o nominale 100 złotych. Wszystkie były podrobione. Powtarzały się numery seryjne, brakowało zabezpieczeń, część była źle przycięta – wylicza prokurator.

Prokuratura rejonowa wszczęła śledztwo w kierunku podrobienia i wprowadzenia w obieg sfałszowanych pieniędzy. Podrabianie jest zbrodnią, zagrożoną karą do 25 lat więzienia. 40-latek ze Świebodzic usłyszał dwa zarzuty: przechowywania i wprowadzenia w obieg podrobionych banknotów, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna nie przyznał się do winy, ale złożył obszerne wyjaśnienia. Ich treści prokuratura nie ujawnia. Dzisiaj sąd rozpatrzy wniosek o zastosowanie aresztu tymczasowego, który zdaniem prokuratury jest konieczny ze względu na obawę matactwa i wysokość kary, jaka grozi za to przestępstwo.

70-latka usłyszała zarzut wprowadzenia podrobionego banknotu w obieg i oszustwa.

Prokuratura nie wyklucza, że do obiegu mogło trafić więcej sfałszowanych pieniędzy i apeluje o dokładne obejrzenie banknotów, które ostatnio mieszkańcy powiatu otrzymywali podczas transakcji gotówkowych.

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]

Poprzedni artykułKurs angielskiego online – dlaczego warto się na niego zdecydować?
Następny artykułBus spłonął doszczętnie