Kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej walczyło w niedzielę ze skutkami intensywnych i długotrwałych opadów deszczu w regionie. Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła na terenie gminy Marcinowice. Przebieg działań ratunkowych obserwował tam wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Z niepokojem w stronę rzeki spoglądają również mieszkańcy gminy Świdnica. – Liczymy na to, że noc będzie jednak w miarę spokojna – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak ze świdnickiej straży.
- Deszcz daje się we znaki. Podtopione Wiry, zalane piwnice i podwórka, przekroczony stan ostrzegawczy na Bystrzycy
- Strażacy i mieszkańcy walczą z podtopieniami. Alarm przeciwpowodziowy w gminie Marcinowice
- Podmyte i zalane drogi w gminie Marcinowice. Trasy zostały zamknięte dla ruchu
– Mamy jeszcze na terenie powiatu falę wezbraniową na Czarnej Wodzie, która płynie przez Wiry, Zebrzydów, Szczepanów i Strzelce. W Zebrzydowie woda już opada, jednak doszło tam do poważniejszego zalania kilku lub kilkunastu domów. W Szczepanowie, gdzie poziom wody również powoli opada, także doszło do zalania kilku domów – w tym jednego poważnie. W sumie w działaniach na terenie czterech miejscowości gminy Marcinowice brało udział 27 zastępów straży pożarnej – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, podkreślając przy tym dobrą współpracę z mieszkańcami oraz gminą Marcinowice. W związku z opadami oraz podtopieniami działania prowadziły też jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Świdnica.
Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w regionie przekroczenie stanu alarmowego odnotowano na rzece Piławie w Mościsku (pow. dzierżoniowski), gdzie o godzinie 18.00 poziom wody wynosił 256 cm, przy stanie alarmowym ustalonym na poziomie 250 cm. Stan ostrzegawczy cały czas przekroczony jest na rzece Bystrzycy w Kraskowie. Zgodnie ze wskazaniami stacji pomiarowej, o godzinie 18.00 poziom wody wynosił tam 238 cm, przy stanie ostrzegawczym 200 cm. W niedzielę na krótko stan ostrzegawczy przekroczyła również Strzegomka w Łażanach.
Intensywny opad deszczu zarejestrowała stacja meteorologiczna w Lubachowie, gdzie w ciągu minionej doby spadło 62 mm wody na metr kwadratowy. Dobowe maksimum na tej stacji odnotowano w lipcu 1997 roku i wyniosło ono wówczas 106 mm. W Pszennie w ciągu minionej doby odnotowano opad w wysokości 54,6 mm.
Do godziny 14.00 w poniedziałek obowiązywać będzie ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy prognozują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym – od 40 do 60 mm, a miejscami do 80 mm. Również do godziny 14.00 ważny będzie alert hydrologiczny II stopnia dotyczący możliwych wezbrań z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach w regionie.
/mn/
fot. KP PSP Świdnica, DUW, zdjęcia nadesłane przez czytelników Swidnica24.pl