Strona główna 0_Slider Podtopione Wiry, zalane piwnice i podwórka, przekroczony stan ostrzegawczy na Bystrzycy

Podtopione Wiry, zalane piwnice i podwórka, przekroczony stan ostrzegawczy na Bystrzycy [FOTO/VIDEO]

3

Już kilkanaście razy strażacy z terenu powiatu świdnickiego interweniowali w związku z opadami deszczu występującymi od sobotniego popołudnia nad regionem. Najpoważniejsza sytuacja wystąpiła w Wirach (gm. Marcinowice).

Od wczoraj do godziny 6.00 rano w niedzielę w całym kraju odnotowano 1074 interwencji jednostek straży pożarnych, z czego 143 w województwie dolnośląskim, których przyczyną były warunki pogodowe. – Od soboty do godzin porannych w niedzielę mieliśmy sześć zdarzeń dotyczących zalanych piwnic oraz wody wdzierającej się na podwórka, natomiast od niedzielnego rana odnotowaliśmy kolejnych sześć zdarzeń – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Strażacy interweniowali m.in. w Bystrzycy Górnej, Lubachowie, Kątkach oraz Strzelcach. W Świdnicy zalany został obszar skrzyżowania ulic Bystrzyckiej oraz Kraszowickiej, a także przejazd pod wiaduktami kolejowymi na ulicy Kopernika.

Najpoważniejsza sytuacja wystąpiła w miejscowości Wiry. – W Wirach częściowo nieprzejezdna jest droga. Miejscowość na naszą prośbę została odłączona od zasilania w energię elektryczną. Prowadziliśmy tam już w kilku miejscach ewakuację mienia na wyższe kondygnacje – opisuje Grzelak. Na miejscu oprócz służb pojawili się też przedstawiciele gminy Marcinowice, w tym wójt Stanisław Leń.

W sobotę do przekroczenia stanu alarmowego doszło na Pełcznicy w Świebodzicach. O godzinie 21.30 poziom wody wynosił tam 183 cm, przy stanie alarmowym wynoszącym 160 cm. Z kolei w niedzielę stan ostrzegawczy nieznacznie przekroczyła rzeka Bystrzyca. Zgodnie ze wskazaniami stacji pomiarowej w Kraskowie, o godzinie 10.20 poziom wody wynosił tam 214 cm, przy stanie ostrzegawczym wynoszącym 200 cm. O godzinie 10.30 stan alarmowy ponownie odnotowano na Pełcznicy w Świebodzicach (166 cm).

Do niedzielnego wieczora obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia dla obszaru rzeki Bystrzycy – od Lubachowa do zbiornika Mietków, które dotyczy możliwych wezbrań z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. – W wyniku spływu wód opadowych na Piławie i Bystrzycy stany wody będą podnosić się powyżej stanów ostrzegawczych. Lokalnie niewykluczone stany około alarmowe – informuje Kinga Strońska, synoptyk IMGW-PIB.

Z kolei do godziny 14.00 w poniedziałek obowiązywać będzie ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dotyczące intensywnych opadów. – Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 40 mm do 60 mm, miejscami do 80 mm – przekazano w komunikacie IMGW. Przed niebezpiecznymi zjawiskami ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które rozesłało do mieszkańców regionu Alerty RCB.

/mn/

Poprzedni artykułOszustwo „na węgiel”. Policja ostrzega przed naciągaczami
Następny artykułPogoda znów uniemożliwiła organizację imprezy w Jaworzynie Śląskiej