Strona główna 0_Slider Podróż w fascynującą przeszłość. Za tydzień premiera wyjątkowej książki

Podróż w fascynującą przeszłość. Za tydzień premiera wyjątkowej książki

0

Życie codzienne Żarowa sprzed wieku, ówczesny przemysłu, a także losy i dawne przeznaczenie budynków znajdziemy w najnowszej książce pasjonata i badacza lokalnej historii – Zbigniewa Malickiego. Premiera tytułu „Spacer po dawnym Żarowie” połączona ze spotkaniem autorskim już za tydzień – 28 sierpnia w żarowskiej restauracji „Żarówka”.

Fundacja Inicjatywa B oraz Fundacja „Nasze Dzieci” zapraszają na premierę książki „Spacer po dawnym Żarowie” połączoną ze spotkaniem z jej autorem Zbigniewem Malickim.

„Spacer po dawnym Żarowie” to długo oczekiwana publikacja, to zbiór informacji m.in. o losach i dawnym przeznaczeniu budynków, ówczesnym przemyśle oraz życiu codziennym miasta sprzed wieku. Książka powstała w oparciu o mało znane archiwalia, komunikaty prasowe z niemieckich gazet oraz rozmowy samego autora z kolejnymi pokoleniami żarowskiej rodziny Kulmizów.

To właśnie Carl Friedrich von Kulmiz był twórcą żarowskiego przemysłu i w dużej mierze oblicza miasta – dzięki też odkryciu złóż kaolinu. Założył m.in. ponad 170 lat temu fabrykę cegieł szamotowych istniejąca do dziś jako Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów Sp z o.o. oraz zakłady chemiczne Silesia (później Organika – ostatecznie zamknięta w 2002 r.) Jego dzieło kontynuowali jego potomkowie. Kulmizowie nie ograniczali się jedynie do działalności gospodarczej, ale podejmowali także inicjatywy charytatywne i patronackie. Do takich prospołecznych przedsięwzięć należą chociażby budowa szpitala i mieszkań robotniczych, opieka nad najuboższymi, finansowanie szkół i przedszkoli czy budowy infrastruktury miejskiej i kościoła.

Wydawnicze wydarzenie odbędzie się 28 sierpnia o godz. 17.00 na terenie restauracji „Żarówka”, przy ul. Armii Krajowej 1D w Żarowie. Po spotkaniu autorskim będzie możliwość zakupu książki w cenie 50 zł. Wpływ ze sprzedaży publikacji podczas jej premiery zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Wydawcą książki jest Fundacja Inicjatywa B. Mecenat wydawniczy nad publikacją objęła Fundacja „Nasze Dzieci”. Książka została wydana w nakładzie 200 egzemplarzy.

/oprac. AN/
/informacje, materiały – Fundacja Inicjatywa B, UM Żarów/

Poprzedni artykułPodmyte i zalane drogi w gminie Marcinowice. Trasy zostały zamknięte dla ruchu [FOTO]
Następny artykułZalane domy, liczne podtopienia. Trwa oczekiwanie na przejście fal wezbraniowych na Piławie i Czarnej Wodzie [FOTO/VIDEO]