Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Inkubator Przetwórstwa Lokalnego już działa

Inkubator Przetwórstwa Lokalnego już działa

0

Od kilku lat udowadniają, że wieś jest magicznym miejscem, gdzie naturalność może iść w parze z nowoczesnością. Organizują pikniki, spotkania z artystami, koncerty czy wystawy plenerowe, serwując uczestnikom żywność od lokalnych wytwórców. Teraz stawiają krok dalej. Stworzyli Inkubator Przetwórstwa Lokalnego – miejsce, w którym rolnik ma możliwość przetworzenia i sprzedaży swojego produktu. Fundacja Spichlerz Kultury z Bagieńca na stworzenie inkubatora otrzymała 500 tys. złotych dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Inkubatory przetwórstwa lokalnego to instytucje wspierające rolników i małych producentów. Wyposażone w odpowiednią infrastrukturę i udostępnione lokalnym producentom rolnym w celu przetworzenia produktów rolnych. Może też służyć przechowywaniu produktów. Co ważne, inkubator przetwórstwa lokalnego może zatrudniać specjalistów, aby służyli pomocą od strony prawnej, technologicznej, marketingowej, może też być wyposażony w narzędzia informatyczne potrzebne do sprzedaży i dystrybucji produktów rolnych. – To ma być pomost pomiędzy rolnikiem a mieszkańcem miasta, który szuka zdrowych produktów i miejsca do ich przetworzenia – mówi Violetta Mazurek, prezes fundacji.

Przez cały czas prowadzimy konsekwentne działania, które mają na celu stworzenie w Bagieńcu nie tylko miejsca promującego kulturę i sztukę, ale również wspierającego okolicznych rolników i dającego im narzędzia i drogowskazy do rozwoju. Zdrowe odżywianie, zdrowe produkty, za którymi coraz chętniej rozglądają się klienci, można znaleźć na wsi. Ważne jest jednak, w jaki sposób te produkty są podane, jak to robić, aby nie straciły swych największych walorów. Oczywiście, można opierać się tylko na sezonowości, ale warto, aby zdrowe owoce i warzywa towarzyszyły nam przez cały rok. I temu będzie służył nasz inkubator. Będziemy przetwarzać zdrowe produkty, ale też przygotowywać do przechowywania, na przykład w szklanych opakowaniach. Wesprzemy wytwórców w sprzedaży – zapowiada Mazurek.

Najważniejszą częścią inkubatora jest kuchnia wyposażona w urządzenia dużej gastronomii oraz chłodnie. Lokalni rolnicy, małe firmy oraz osoby zgłaszające taką potrzebę mogą z nich korzystać, spełniając wszelkie wymogi sanitarne, jednocześnie nie inwestując własnych środków w urządzenia gastronomiczne. Z inkubatora można skorzystać po wcześniejszym kontakcie na nr tel. 601 552 699 lub maila [email protected].

W piątek, 19 sierpnia przedstawiciele fundacji zaprezentowali inkubator sołtysom z terenu gminy. W spotkaniu wzięli także udział zastępca burmistrza Jaworzyny Śląskiej Justyna Chrebela oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej.

/UM Jaworzyna Śląska, opr. mn/

Poprzedni artykułProblemy z windami w świdnickim szpitalu. Planowane są zmiany, ale potrzeba pieniędzy
Następny artykułZanim kupisz swoje pierwsze soczewki, czyli poradnik kupującego