Strona główna 0_Slider 78 lat od wybuchu powstania warszawskiego. Jedna rocznica, dwie uroczystości

78 lat od wybuchu powstania warszawskiego. Jedna rocznica, dwie uroczystości [FOTO/VIDEO]

0

Po raz drugi w Świdnicy w dwóch miejscach zorganizowane zostały uroczystości z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W Rynku powstańczy zryw upamiętniło Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, związane z prawicowymi środowiskami i posłem PiS Ireneuszem Zyską, na rondzie im. Powstańców Warszawy 1944 – motocykliści z Black Devils, Świdnicka Grupa Biegowa i prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Wspólnym elementem obu wydarzeń były m.in. płonące race.

Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne przy współpracy ze środowiskami kombatanckimi od wielu lat organizuje spotkania w rocznicę powstania warszawskiego na Rynku. Podobnie i w tym roku pod przewodnictwem Tadeusza Grabowskiego wspominana była powstańcza historia, a bohaterów uczczono minutą ciszy oraz hymnami.

W tym samym czasie po raz drugi świętowały środowiska związane z prezydent miasta Beatą Moskal-Słaniewska. Z inicjatywy grupy motocyklowej Black Devils i Świdnickiej Grupy Biegowej na rondzie u zbiegu ulic Kopernika i Kliczkowskiej stanął metalowy symbol Polski walczącej, a obok ronda identyczny znak został ułożony ze zniczy. Punktualnie o 17.00, w godzinę wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku, zawyły syreny, do których dołączyły się sygnały służb, a motocykliści odpalili race. Podobne race odpalali o tej samej porze młodzi mężczyźni na Rynku, stojący z transparentem z napisem Polonia Świdnica.

W obu uroczystościach uczestniczyli harcerze i Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”.

Od zrywu wolnościowego w stolicy Polski mija 78 lat. Powstanie warszawskie militarnie było wymierzone przeciwko Niemcom, ale politycznie miało ratować kraj przed uzależnieniem od Związku Radzieckiego. Zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Życie straciło około 10 tysięcy powstańców, 7 tysięcy uznaje się za zaginionych. Historycy nie są zgodni co do liczby ofiar wśród ludności cywilnej. Szacunki mówią o 120-200 tysiącach. Warszawa po powstaniu została przez Niemców doszczętnie zniszczona.

Agnieszka Szymkiewicz
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSamochód na świdnickich rejestracjach, a w środku zwłoki. Makabryczne odkrycie w Wielkopolsce
Następny artykułUsłysz, zobacz, dotknij! Za kilka dni rozpoczyna się Żarów Zmysłów [PROGRAM]