Strona główna 0_Slider 38-latek zatrzymany za oszustwa na seniorach. Poszkodowani stracili ponad 100 tys. złotych

38-latek zatrzymany za oszustwa na seniorach. Poszkodowani stracili ponad 100 tys. złotych

0

Zarzuty dotyczące dokonania trzech oszustw oraz kolejnych dwóch prób oszustwa usłyszał 38-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, który w ubiegłym tygodniu został zatrzymany przez wałbrzyskich policjantów. Świebodziczanin miał dokonywać przestępstw metodą na tzw. wnuczka. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Policjanci kryminalni zaczęli pracować nad sprawą po tym, jak 15 lipca tego roku doszło do wyłudzenia sporej sumy pieniędzy, bo aż 40 tysięcy złotych, od 68-letniej mieszkanki Jedliny-Zdroju. Tego dnia do pokrzywdzonej zadzwonił telefon, a podająca się za jej kuzynkę oszustka poinformowała o wypadku drogowym, którego jest sprawcą. 68-latka przekazała 40 tysięcy złotych mężczyźnie, który podawał się natomiast za kuriera działającego z upoważnienia prokuratora – opisuje Marcin Świeży z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

– Wnikliwie przeprowadzone czynności operacyjne pozwoliły na ustalenie tożsamości tzw. odbieraka, czyli osoby, która udawała kuriera i przejęła od poszkodowanej pieniądze. Mężczyzna został zatrzymany w zeszłym tygodniu na Osiedlu Sudeckim w Świebodzicach. Podczas wykonanych dalszych czynności procesowych mundurowi udowodnili podejrzanemu, że dopuścił się kolejnych tego typu przestępstw – 11 lipca tego roku w Bytomiu od 85-latki odebrał 32 tysiące złotych, a dwa dni później w Jeleniej Górze 40 tysięcy złotych od 77-latki. Ponadto mężczyzna przyznał się również do dwóch usiłowań tego typu oszustw w Jeleniej Górze oraz Katowicach – mówi Świeży.

38-latkowi za popełnione przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. – Podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania – dodaje rzecznik wałbrzyskiej policji.

Policjanci po raz kolejny ostrzegają, aby nie przekazywać jakichkolwiek pieniędzy osobom nieznajomym, które często podają się za kurierów, policjantów, adwokatów, czy nawet prokuratorów, a są po prostu zwykłymi przestępcami. Przypominają przy tym o kilku podstawowych zasadach:

  • Nie wypłacajmy gotówki, jeżeli mamy podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści.
  • Nie wręczajmy gotówki osobom nieznajomym.
  • Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności.
  • Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy.
  • Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112 i zastosować się do poleceń dyżurnego jednostki.

/KMP Wałbrzych, opr. mn/

Poprzedni artykułSprawdzian generalny na duży plus [DUŻO ZDJĘĆ]
Następny artykułFajdek nie zwalnia. Mamy zwycięstwo podczas zawodów Diamentowej Ligi i rekord imprezy!