Strona główna 0_Slider Zwiedzanie ponad 110-letnich organów i mistrzowski koncert. Rozpoczął się Festiwal Organowy Schlaga...

Zwiedzanie ponad 110-letnich organów i mistrzowski koncert. Rozpoczął się Festiwal Organowy Schlaga [FOTO]

0

Organy Schlaga znów zabrzmiały w Kościele Pokoju. Na tym wspaniałym instrumencie zagrał znakomity toruński organista, dyrygent, kompozytor i inicjator życia muzycznego Paweł Głowiński. Towarzyszył mu doskonały klarnecista, instrumentalista, aranżer i kompozytor z Gdańska – Tomasz Klepczyński. Koncert niezwykłego duetu z improwizacją na organach i klarnecie rozpoczął siódmą edycję Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga w Świdnicy. Publiczność miała też możliwość zwiedzania mających ponad 110 lat organów pochodzących ze świdnickiej fabryki Schlag&Söhne.

W piątkowe popołudnie pod opieką dr Macieja Batora zainteresowane osoby miały okazję zwiedzić ponad 110-letnie organy w Kościele Pokoju. Instrument ze świdnickiej firmy Schlag&Söhne z 1909 roku stanowi bezcenny zabytek. Wyróżniają się przede wszystkim wielkością – posiada bowiem aż 62 głosy.

O wyjątkowości brzmienia instrumentu w Kościele Pokoju w Świdnicy publiczność mogła się przekonać podczas wieczornego koncertu, inaugurującego tegoroczną edycję festiwalu Schlaga.

Festiwal Schlaga organizujemy, by prezentować piękno i bogactwo instrumentów budowanych przez dawną świdnicką firmę organmistrzowską Schlag i synowie. Symfoniczne organy Schlaga z Kościoła Pokoju zostały gruntowanie wyremontowane w 2016 roku i od tamtego momentu służą nie tylko podczas nabożeństw, ale także melomanom w trakcie koncertów i festiwali. Na powrót możemy więc cieszyć się pełnym brzmieniem symfonicznych organów – mówiła podczas otwarcia festiwalu Ida Radecka, wiceprezeska Zarządu Fundacji Dobrej Muzyki.

Na koncercie rozpoczynającym świdnickie święto organowe zagrali znakomici muzycy Paweł Głowiński oraz Tomasz Klepczyński. Wykonali oni m.in. Tabulatura Jana z Lublina, kompozycje Césara Francka oraz improwizacje. Utwory prezentowane były zarówno na organach ołtarzowych, jak i symfonicznych organach Schlaga. Towarzyszyła im gra na klarnecie.

Kolejny festiwalowy koncert i zwiedzanie zabytkowych organów już w przyszły piątek, 8 lipca! Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.

/Tekst: AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułOd słonecznych po kieszonkowe miniaturki. Kolekcja zegarów na wystawie w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułPożar na Bobrzańskiej [FOTO]