Strona główna Kultura Od słonecznych po kieszonkowe miniaturki. Kolekcja zegarów na wystawie w Świdnicy

Od słonecznych po kieszonkowe miniaturki. Kolekcja zegarów na wystawie w Świdnicy [FOTO]

0

„U zegarmistrza” – taki tytuł nosi wystawa zegarów z kolekcji antykwariusza Janusza Skrzypczaka, którą można oglądać w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa. Na ekspozycję podczas piątkowego wernisażu zaprosili wspólnie kolekcjoner, dyrektor muzeum Dobiesław Karst i kurator wystawy Radosław Skowron.

Udostępniony zestaw, który choć pochodzi z Wielkopolski, byłby ozdobą każdego europejskiego muzeum. Zainteresowania bowiem Janusza Skrzypczaka są bardzo szerokie i obejmują wiele dziedzin kolekcjonerskich, także historycznych oraz związanych z regionalistyką. Ale zegary, pierwsza, jeszcze dziecięca, kolekcjonerska fascynacja, to w zbiorach najważniejsze trofea. Do tego stopnia, że dzięki kontaktom z zegarmistrzami, sam został godziniarzem, jak po staropolsku lubi się nazywać. Stąd na naszej ekspozycji spełniliśmy marzenie kolekcjonera i pokazujemy, w formie minimalistycznej aranżacji, zegarmistrzowski warsztat. Zapraszamy do krainy czasu i techniki – informuje Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

3 lipca i 7 sierpnia (niedziele, godz. 13.00) kolekcjoner osobiście oprowadzi po wystawie i opowie, o tym, jak powstaje czas.

Godziny otwarcia muzeum:
wt. –pt. 10:00 – 17:00
sb. – nd. 11:00 – 17:00
ostatnie wejście na pól godziny przed zamknięciem

ceny biletów: N-8 zł, U-5 zł,
karnet muzeum + wieża: N-11 zł, U – 6 zł.

/opr. red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułRozpoczyna się święto kolarstwa! [UWAGA UTRUDNIENIA]
Następny artykułZwiedzanie ponad 110-letnich organów i mistrzowski koncert. Rozpoczął się Festiwal Organowy Schlaga [FOTO]