Strona główna 0_Slider Zniknęły pawilony, będzie nowa wiata przystankowa i zieleń. Zmiany na placu Drzymały...

Zniknęły pawilony, będzie nowa wiata przystankowa i zieleń. Zmiany na placu Drzymały pochłoną 100 tys. złotych [FOTO]

0

Przez długi czas ze zrewitalizowanym skwerem oraz nowym placem zabaw na placu Michała Drzymały kontrastowały znajdujące się tuż obok pawilony handlowe, a także zdewastowany i nieestetyczny przystanek. Podjęto decyzję o ich rozbiórce, a wkrótce od strony ulicy Westerplatte ma pojawić się nowa wiata przystankowa oraz wykonane zostaną nasadzenia zieleni.

Przez wiele lat mieszkańcy budynków przy placu Drzymały oraz na okolicznych ulicach starali się o stworzenie ładnego miejsca do odpoczynku. Trzykrotnie składali w tej sprawie projekty do budżetu obywatelskiego. Ostatecznie udało im się uzyskać poparcie dla swojej inicjatywy, a 31 maja 2017 roku do dyspozycji świdniczan oficjalnie oddany został zrewitalizowany za ponad 870 tys. złotych skwer. W ramach modernizacji zajęto się budową alejek wewnątrz skweru, ustawieniem oświetlenia parkowego, montażem urządzeń na placu zabaw, a także stworzeniem strefy zabaw spokojnych. Na placu stanęły również nowe ławki i stojaki rowerowe, a przy tym zajęto się zagospodarowaniem zieleni. Przebudowany został układ drogowy, a teren objęty został nadzorem kamery włączonej do systemu monitoringu miejskiego.

Podczas rewitalizacji placu Michała Drzymały prace nie objęły pawilonów handlowych oraz przystanku autobusowego, które usytuowane są od strony ulicy Westerplatte. Mieszkańcy zwracali uwagę zwłaszcza na estetykę przystanku, którego stan odstawał od reszty odnowionego sąsiedztwa. Zastrzeżenia te zostały potwierdzone w sporządzonym przez świdnickich urzędników „raporcie o stanie infrastruktury przystankowej” z listopada 2016 roku, w którym wiatę przystankową przy pl. Drzymały – obok sześciu innych przystanków na terenie miasta – uznano za kwalifikującą się do wymiany.

Zmiany nadeszły w 2022 roku. W świdnickim budżecie przewidziano zarezerwowanie 100 tys. złotych z przeznaczeniem na zagospodarowanie terenu przy placu Michała Drzymały. – Zadanie inwestycyjne dotyczy wykonania rozbiórki wiaty przystankowej oraz pawilonów handlowych przy ul. Westerplatte. Gmina jest w posiadaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz pozwolenia na rozbiórkę. Teren porozbiórkowy zostanie zagospodarowany w sposób nawiązujący do istniejącego terenu – wskazywano w materiałach budżetowych.

W połowie maja przystąpiono do zapowiadanych prac rozbiórkowych, na realizację których przeznaczono ponad 66 tys. złotych, przy okazji których dodatkowo zlecono wykonanie badań archeologicznych w trybie nadzoru za kwotę 5 tys. złotych. Na samym zburzeniu pawilonów i dotychczasowego przystanku nie poprzestano. Pod koniec kwietnia miejscy radni wyrazili zgodę, aby w świdnickim budżecie zarezerwować kwotę 5 tys. złotych na ustawienie nowej wiaty przystankowej, natomiast w maju podjęto decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków w wysokości 25 tys. złotych. – W ramach zadania zostanie zagospodarowany zielenią teren pozostały po rozbiórce wiaty przystankowej i pawilonów handlowych na pl. Michała Drzymały – wyjaśniali miejscy urzędnicy. Obecnie brak jest informacji, kiedy nowa wiata oraz nasadzenia miałyby się pojawić.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidniczanie i wałbrzyszanie po raz kolejny wsparli mieszkańców wschodniej Ukrainy [FOTO/VIDEO]
Następny artykułTo już nie będzie ten sam OSiR Świdnica