Strona główna 0_Slider Za łapówki załatwiali zaświadczenia dla ochroniarzy. Już 31 zatrzymanych. Śledztwo nadzoruje świdnicka...

Za łapówki załatwiali zaświadczenia dla ochroniarzy. Już 31 zatrzymanych. Śledztwo nadzoruje świdnicka prokuratura [FOTO/VIDEO]

0

Rozbiciem zorganizowanej grupy przestępczej działającej od kilku lat na terenie całego kraju skutkowało śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy. Członkowie grupy w zamian za łapówki wydawali sfałszowane zaświadczenia dla ochroniarzy, którzy nie musieli uczestniczyć w specjalistycznych kursach. Ostatnio zatrzymano kolejnych dziesięć osób podejrzanych o uczestnictwo w procederze. 

Zorganizowana grupa przestępcza działała od kilku lat na terenie całego kraju i zajmowała się m.in. pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń z ukończenia kursów zawodowych. – Jej członkowie zajmowali się m.in. pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń z ukończenia kursów zawodowych. Najpierw wyszukiwano osoby chcące uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia, a następnie w zamian za korzyści majątkowe wystawiano im zaświadczenia i uzyskiwały one świadectwo kwalifikacji do wykonywania zawodu pracownika ochrony. Chętnych na tego typu kursy było dużo, bo nie wiązały się one z koniecznością uczestnictwa w specjalistycznym szkoleniu – tłumaczy Łukasz Dutkowiak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Z zebranego dotychczas materiału dowodowego wynika, że mogło dojść do wystawienia kilkuset takiego typu zaświadczeń.

Pierwszych zatrzymań w tej sprawie dokonano pod koniec stycznia. W ręce funkcjonariuszy wpadło wtedy 21 osób podejrzanych o udział w procederze, z czego 8 osób usłyszało zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a właściciel firmy prowadzącej kursy zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. – Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty wręczenia korzyści majątkowych i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami. W wyniku sprawdzeń ich miejsc zamieszkania oraz siedziby firmy zabezpieczono ponad 300 tysięcy złotych, komputery oraz dokumentację księgową. Wśród zatrzymanych osób byli m.in. prezesi, dyrektorzy dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny organizator prowadzący fikcyjne kursy działał w rejonie powiatu wałbrzyskiego i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany – opisuje Dutkowiak.

Sprawa była i nadal jest rozwojowa, a tego doskonałym przykładem są zatrzymania kolejnych 10 osób mających związek z przestępczą działalnością grupy. Osoby te zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i usłyszały zarzuty za wręczanie korzyści majątkowych i posługiwanie się fałszywymi zaświadczeniami – dodaje rzecznik dolnośląskiej policji.

/KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułHala sportowa w Strzegomiu po remoncie [FOTO]
Następny artykułOtwierasz siłownię? Wybierz sprzęt od polskiego producenta