Strona główna 0_Slider Wybory nowej Rady Nadzorczej w świdnickiej spółdzielni mieszkaniowej. Startują radni i mąż...

Wybory nowej Rady Nadzorczej w świdnickiej spółdzielni mieszkaniowej. Startują radni i mąż prezydent miasta

0

W cieniu zarzutów o niegospodarność obecna Rada Nadzorcza  kończy pracę, a od 18 lipca rozpoczyna Walne Zgromadzenie i członkowie największej spółdzielni mieszkaniowej w Świdnicy wybiorą nową radę.

Proces o niegospodarność startuje za kilka tygodni

Na największą spółdzielnię mieszkaniową w Świdnicy kładzie się cień oskarżeń o niegospodarność sprzed sześciu lat. W grudniu 2021 roku po długotrwałym śledztwie Prokuratura Rejonowa w Świdnicy skierowała do sądu akt oskarżenia, który objął 10 osób z zarządu spółdzielni, rady nadzorczej oraz komisji przetargowej. Sprawa dotyczy sprzedaży działki nr 355 w centrum Osiedla Młodych. – Zarzut najogólniej mówiąc dotyczy niegospodarności. W wyniku nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków doszło do wyrządzenia spółdzielni szkody w wysokości 592 tysięcy złotych. Podczas przeprowadzania postępowania zostały naruszone ustawa Prawo Spółdzielcze, Regulamin Spółdzielni w zakresie zamówień oraz przepisy dotyczące przetargów – wyliczał szef prokuratury rejonowej w Świdnicy Marek Rusin. Osoby, którym prokurator postawił zarzuty, nie przyznały się do zarzucanych im czynów i odmówiły składania wyjaśnień. Proces przed Sądem Rejonowym w Świdnicy rozpocznie się 29 sierpnia 2022 roku.

Rada Nadzorcza i prezes nielegalni?

Kwestia sprzedaży działki to nie wszystkie problemy największej spółdzielni. Pod koniec września 2020 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu unieważnił uchwałę, na mocy której od 2019 roku działa obecna Rada Nadzorcza. Ta sama rada wybrała w 2019 roku prezesa.

Od 4 do 12 czerwca 2019 roku podczas Walnego Zgromadzenia Spółdzielców zostały przeprowadzone wybory do Rady Nadzorczej. Jeden z członków spółdzielni zauważył, że podczas Walnego Zgromadzenia nie została podjęta uchwała o wyborze Rady Nadzorczej, ale do obrotu prawnego tę uchwałę – o numerze 8/2019 – wprowadzono kilka dni później. Spółdzielca wniósł do sądu pozew o unieważnienie lub uchylenie tejże uchwały, wskazując, że nie tylko nie było jej w programie zgromadzenia, ale w ogóle nad nią nie głosowano. Na pozew Spółdzielnia Mieszkaniowa odpowiedziała, że wybory zostały przeprowadzone w sposób zgodny ze statutem i również w zgodzie z tym dokumentem podjęto uchwałę nr 8 o wyborze Rady Nadzorczej. Z taką argumentacją zgodził się Sąd Okręgowy w Świdnicy w wyroku z 25 października 2019 roku.

Zupełnie inny wyrok zapadł po złożonej przez spółdzielcę apelacji. 24 września 2020 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przyznał rację spółdzielcy i uchwałę o wyborze Rady Nadzorczej unieważnił.

To właśnie obecna Rada Nadzorcza wkrótce po wyborach z czerwca 2019 roku najpierw uchwałą nr 14 z 3 lipca 2019 roku wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy o pracę z prezesem Andrzejem Brzozowskim z powodu przejścia Brzozowskiego na emeryturę, i tego samego dnia podjęła uchwałę nr 15, wyrażając zgodę na ponowne nawiązanie z nim stosunku pracy i powierzenie stanowiska prezesa.

Radca prawny reprezentujący spółdzielnię 30 września 2020 roku złożył wniosek o wstrzymanie wykonania i skuteczności wyroku do czasu rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy kasacji, wskazując, że z powodu pandemii spółdzielnia nie jest obecnie w stanie w bezpieczny sposób przeprowadzić Walnego Zgromadzenia Spółdzielców. Sąd Apelacyjny przychylił się do wniosku i wstrzymał skuteczność wyroku do czasu ukończenia postępowania kasacyjnego. Sąd Najwyższy dopiero 25 maja 2021 roku przyjął skargę kasacyjną do rozpoznania. Terminu rozprawy wciąż jeszcze nie ma.

Prezes wymieniony

Umowa z Andrzejem Brzozowskim skończyła się 31 grudnia 2021 roku. Rada Nadzorcza nie przedłużyła tej umowy, a w wyniku tajnego głosowania 11 stycznia 2022 roku funkcję prezesa powierzyła Dorocie Wiśniewskiej, od 2017 roku zastępczyni prezesa.

Do Rady Nadzorczej kandydują m.in. radni i mąż prezydent Świdnicy

Od 18 do 22 lipca potrwa podzielone na kilka grup Walne Zgromadzenie spółdzielców, które z powodu pandemii nie było zwoływane od 2019 roku. Spółdzielcy zadecydują m.in. o przyjęciu lub odrzuceniu sprawozdań finansowych za lata 2020 i 2021. Będą również musieli zmierzyć się z problemami finansowymi. Przygotowane są dwa projekty uchwał o pokryciu strat. W 2020 roku było to ok. 116 tysięcy złotych, w 2021 – ponad 56 tysięcy złotych.

Najważniejszym punktem będzie wybór Nowej Rady Nadzorczej, która będzie funkcjonowała do 2025 roku. Ma w niej zasiąść 9 osób, a do kandydowania uprawnieni są członkowie spółdzielni, którzy otrzymali rekomendację. Takich osób jest 20. Wśród chętnych są dwie osoby z dotychczasowej Rady Nadzorczej. W radzie chcieliby zasiadać także dwaj spółdzielcy, którzy wykonują mandat radnego miejskiego – Władysław Wołosz i Józef Cygan, a także były radny Andrzej Protasiuk. Do Rady Nadzorczej kandydują także Leszek Mazurek, mąż prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej oraz Andrzej Markiewicz, były prezes spółdzielni. Pełna lista znajduje się na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułSezon na barszcz Sosnowskiego w pełni. Groźna roślina w Świdnicy [FOTO]
Następny artykułStworzyli pierwszy w Europie elektryczny buggy. Absolwentka II LO liderką studenckiego projektu [FOTO/VIDEO]