Strona główna 0_Slider W 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego: syreny, piosenki, film

W 78. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego: syreny, piosenki, film

0

1 sierpnia o godzinie 17.00 w całej Polsce zabrzmią syreny przypominające o 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W Świdnicy zaplanowano dwa wydarzenia upamiętniające uczestników zrywu z 1944 roku. Z kolei w Marcinowicach odbędzie się plenerowa projekcja filmu „Miasto 44” oraz wspólne śpiewanie powstańczych piosenek.

Fot. z planu zdjęciowego „Miasto44”

Już po raz drugi w Świdnicy przygotowywane są dwa oddzielne wydarzenia, upamiętniające powstańców warszawskich. Jak co roku na Rynek zaprasza Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Od godziny 16.00 rozpoczną się okolicznościowe wystąpienia oraz zostanie przekazana informacja historyczna. W programie nie zabrakło wspólnego śpiewania piosenek powstańczych. Przed 17.00 zapłoną znicze, a w godzinę „W” pamięć powstańców zostanie uczczona minutą ciszy. Na zakończenie zebrani odśpiewają hymny: Polski i Armii Krajowej.

Klub motocyklowy Black Devils oraz Świdnicka Grupy Biegowa rocznicę upamiętnią na Rondzie Powstańców Warszawskich.  – Zapraszamy wszystkich, żebyśmy razem oddali cześć powstańcom warszawskim. Zapraszamy całe rodziny, rodziców z najmłodszymi, dla nich będą małe niespodzianki. Zapraszamy tych, którzy o wojnę się otarli i tych, którzy właśnie od nich mogą się uczyć szacunku do ojczyzny. W tym roku odsłonimy pomnik upamiętniający powstanie w całości wykonany przez klub motocyklowy Black Devils i Świdnicką Grupę Biegową. Zapraszamy na Rondo Powstańców Warszawy 1944 (obok Lidla, Kliczkowska i Kopernika) zaczynamy o 16.45. Bądźmy tam razem w tej wyjątkowej dla nas godzinie „W” – zachęcają do udziału.

W Marcinowicach planowana jest transmisja koncertu z Warszawy oraz projekcja filmu w reżyserii Jana Komasy „Miasto44”, do którego zdjęcia powstawały m.in. w Świebodzicach. Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Marcinowicach otrzymało zgodę na transmisję koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” z placu Piłsudskiego w Warszawie 1 sierpnia o godz. 20:30. Koncert widzowie obejrzą przed pokazem filmu “Miasto 44”. Organizatorzy zapraszają na stadion przy ul. Sportowej 6.

Jak informuje świdnickie starostwo, 1 sierpnia, o godzinie 17.00 w gminach leżących na terenie powiatu świdnickiego odbędzie się trening systemu wczesnego ostrzegania. W ramach treningu uruchomiony zostanie akustyczny, 3 minutowy, sygnał dźwiękowy. Ćwiczenia odbywają się na polecenie wojewody dolnośląskiego i jednocześnie będą doskonałą okazją do uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17.00.

/asz/

Poprzedni artykułNocne granie w piłkę nożną
Następny artykułKonar spadł na jezdnię i uszkodził mur [FOTO]