Strona główna Artykuł sponsorowany Taśmy LED – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Taśmy LED – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

0

Taśmy LED pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno, a już zdążyły podbić rynek oświetleniowy. Energooszczędność, łatwy montaż i niskie koszty zakupu to tylko niektóre z zalet taśm ledowych.

Taśmy LED to proste w instalacji i niedrogie rozwiązanie, które można stosować zarówno w domu, jak i w lokalach użytkowych. Taśmy LED sprawdzają się jako dodatkowe źródło światła w kuchni, salonu, sypialni, a także na zewnątrz, jako oświetlenie elewacji czy ogrodu. Zaletą taśm LED jest ich zdolność do swobodnego wyginania, dzięki czemu można uzyskać dowolny, pożądany kształt.

Uniwersalność taśm LED
Taśma LED może służyć do podkreślenia blatów kuchennych, wnęk w ścianach i innych elementów aranżacji wnętrz. W sklepach taśmy stosuje się do podświetlenia kasy lub witryn. W zależności od rodzaju taśmy można montować je także na zewnątrz, jednak przed zakupem należy upewnić się czy dysponują odpowiednią klasą szczelności, która zapewni bezpieczne użytkowanie przy zmiennych warunkach pogodowych. Długość taśmy możemy samodzielnie zmieniać – segmenty można odcinać nie rzadziej, niż co kilkadziesiąt milimetrów (miejsce dozwolonego cięcia jest wyraźnie oznaczone przez producenta). Z tego względu paski oświetleniowe sprzedawane są na metry, dzięki czemu możemy zakupić dokładnie taką ilość, jakiej potrzebujemy.

Taśma LED w szafie z ubraniami

Taśmy LED to paski, na których umieszcza się połączone ze sobą diody. Listwy najczęściej wyposażone są w zasilacze LED, którego wyjściowe napięcie wynosi 6V lub 12V. Jego zadaniem jest nie tylko redukowanie napięcia, ale także ochrona przeciwprzepięciowa. Taśmy zwykle mają odrębny włącznik, który pozwala na wygodne i łatwe operowanie zestawem. W zależności od rodzaju, taśmy różnią się barwą światła czy możliwością migotania.

Ilość i rozmiar diod
Jednym z ważniejszych parametrów klasyfikujących listwy jest ilość i odległość rozmieszczenia diod. Przeglądając listwy zauważymy typy taśm LED: 3528, 2835, 5050 lub 5630 – jest to informacja dotycząca wymiarów diody: 3,5 mm x 2,8 mm itd. Kolejną właściwością różniącą poszczególne listwy jest zagęszczenie diod. Im więcej diod na taśmie, tym jaśniejsze światło i więcej pobieranej energii elektrycznej. Na rynku znajdziemy listwy o zagęszczeniu 150, 300, 480 i 600.

Barwa światła taśmy LED
Źródła światła LED mają możliwość uzyskania dowolnej temperatury barwowej. W zależności od wartości Kelwinów światło może być ciepłe, naturalne i zimne. Ciepła barwa tworzy przytulny klimat sprzyjający odpoczynkowi, dlatego najlepiej sprawdzi się w salonie, kuchni lub sypialni. Zimna barwa światła poprawia koncentrację, dzięki czemu doskonale spisuje się w gabinetach, biurach lub innych pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca intelektualna lub manualna. Producenci często oferują także taśmy jednokolorowe (niebieskie, czerwone itd.) lub RBG o zmiennej barwie. W przypadku tych ostatnich zmiana kolorów odbywa się za pomocą specjalnego sterownika LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zmieniać nastrój w pomieszczeniu w zależności od okazji. Sterowniki do taśm obsługiwane są za pomocą dołączonego pilota.

Klasa ochrony IP
Ten czynnik pozwala nam określić, czy dana taśma nadaje się do montażu na zewnątrz, np. w ogrodzie. Taśmy LED często stosuje się w domu, do oświetlenia elewacji lub w ogrodzie. Paski LED oznaczane IP20 lub IP44 przeznaczone są wyłącznie do użytku wewnątrz budynków – w miejscach, gdzie nie występuje podwyższona wilgotność powietrza. Taśmy IP63 lub IP65 mogą być używane w łazience lub w kuchni. Do stosowania zewnętrznego taśmy muszą mieć klasę szczelności na poziomie IP67 lub IP68, która gwarantuje wodoodporność. Taki poziom ochrony pozwala na bezpieczne stosowanie taśmy jako oświetlenia elewacji, garażu, schodów czy ogrodu.

Moc taśmy LED
Wybór odpowiedniej mocy taśmy zależy głównie od tego, w jakim miejscu zamierzamy jej użyć. Jeśli zależy nam na mocnym świetle, które będzie pełniło funkcję oświetlenia głównego, powinniśmy sięgnąć po taśmy o mocy 14,4 W/m lub 30W/m. Z kolei taśmy dekoracyjne służące jedynie do urozmaicenia aranżacji mogą mieć moc 1,8 W/m.

Taśmy mają niezwykle szeroki wachlarz zastosowań. Wybór odpowiedniego wariantu zależy od miejsca instalacji oraz naszej kreatywności. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z porady sprzedawcy, który pomoże dobrać taśmę o odpowiednich parametrach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPostrzelają w ramach kolejnego Grand Prix
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]