Jest w stanie przejechać ponad 150 kilometrów w trybie oszczędzania energii lub około 90 kilometrów w trybie sportowym, a do setki rozpędza się w pięć sekund. Grupa przyjaciół i młodych inżynierów z Politechniki Wrocławskiej, który na koncie mają już budowę kilku elektrycznych motocykli, zaprezentowała swoje najnowsze dzieło – LEM SSV, czyli elektryczny pojazd terenowy typu buggy. Jeszcze w tym roku studenci z projektu LEM Wrocław zamierzają wystartować nim w zawodach.
Projekt LEM Wrocław narodził się w Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych, które działa przy Politechnice Wrocławskiej i zrzesza kilkudziesięciu pasjonatów motoryzacji. – Naszym celem jest rozwijanie polskiej elektromobilności, tworząc różnego typu pojazdy elektryczne, m.in. motocykle terenowe oraz szosowe – opisują twórcy inicjatywy. Zespół zdobył dotychczas szereg nagród zarówno na arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. Studenci z sukcesem brali udział w SmartMoto Challenge, czyli prestiżowych, międzynarodowych zawodach motocykli elektrycznych, w których rywalizują ze sobą uczelnie z całego świata.
W ubiegłym roku młodzi konstruktorzy uznali, że dwa koła to dla nich za mało i postanowili zająć się budową pojazdu terenowego typu buggy. Liderką projektu LEM SSV została absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, pochodząca z Pszenna Wiktoria Polczyńska, studiująca mechanikę i budowę maszyn na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej, będąca przy tym pierwszą studentką w Kole Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych.
– Od dziecka interesowałam się samochodami oraz motocyklami. Przede wszystkim tym, jak zostały skonstruowane i budową silników. Już od najmłodszych lat uwielbiałam spędzać czas z tatą w garażu i pomagać mu majsterkować przy aucie czy przy skręcaniu różnych rzeczy do ogrodu i do domu. W liceum natomiast, gdy już byłam bardziej zaznajomiona w temacie „inżynieryjnym”, zaczęłam interesować się konstruowaniem prostych części, zaczynając w programie AutoCad – wyjaśniała Polczyńska.
Nad elektrycznym buggy pracowało w sumie 60 członków Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych, wspieranych przez opiekunkę Monikę Magdziak-Tokłowicz i innych naukowców z Wydziału Mechanicznego i Wydziału Elektrycznego PWr. – To był naprawdę wymagający czas. Jestem bardzo dumna z członków naszego koła, że w tak krótkim czasie byliśmy w stanie wykonać tak ambitny projekt – podkreślała podczas prezentacji pojazdu liderka projektu. – Czułam na sobie dużą presję jako pierwsza kobieta kierująca projektem w naszym kole i mam nadzieję, że udało mi się spełnić oczekiwania wszystkich.
LEM SSV został zaprezentowany w miniony piątek. Jak podkreślają studenci Politechniki Wrocławskiej, jest to pierwszy tego typu pojazd w Europie. Powstał w niecały rok, na bazie ramy RZR 1000 XP, którą studentom przekazał opolski oddział firmy Polaris. Buggy jest w stanie przejechać ponad 150 km w trybie oszczędzania energii i około 90 km w trybie sportowym. W pięć sekund rozpędza się do 100 km na godz. Studenci wykorzystali do jego stworzenia baterię wysokonapięciową „z odzysku”. – Jeszcze w 2011 roku zasilała inny pojazd elektryczny, który później uległ wypadkowi. Sama bateria nie została jednak uszkodzona, a my daliśmy jej drugie życie przy zachowaniu 90% jej sprawności – opowiadała Wiktoria Polczyńska, liderka projektu. – Wzięliśmy jej ogniwa i zrobiliśmy dla niej nową konstrukcję pasującą do geometrii naszej ramy.
Młodzi konstruktorzy zaprojektowali także i zbudowali m.in. nowy układ chłodzenia (bardziej wydajny w porównaniu do oryginału), który zapewni odpowiednie warunki pracy dla układu napędowego (a dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu adapterów mogą zmieniać charakterystykę napędu). Dużo pracy włożyli także w dostosowanie zawieszenia do nowej masy pojazdu (wyższej niż w przypadku spalinowej wersji buggy’ego) poprzez m.in. zwiększenie sztywności sprężyn, a także wykonanie wzmocnień ramy pojazdu, które zabezpieczają wrażliwe komponenty buggy’ego i kierowcę.
Jeszcze w tym roku, w sierpniu studenci zamierzają wystartować LEM-em SSV w pierwszych zawodach terenowych. Na razie nie chcą jednak zdradzać szczegółów.
LEM SSV – dane techniczne
- Prędkość maksymalna: 110 km/h
- Moc maksymalna: 80 kW / 109 KM
- Liczba ogniw w baterii: 192
- Czas ładowania: do 80% w 30 minut (z ładowarką CHAdeMO), do 100% w 7 godzin (z ładowarką pokładową).
/PWr, LEM Wrocław, opr. mn/