Strona główna Kultura Obudzą dwoje organów. Ostatni letni koncert Festiwalu Schlaga już w piątek

Obudzą dwoje organów. Ostatni letni koncert Festiwalu Schlaga już w piątek

0

Przed nami ostatni letni koncert w ramach VII Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. W piątek, 15 lipca o godz. 18.30 wystąpią Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeństwo świdnickich organistów. Podczas koncertu uruchomią niezwykłe instrumentarium Kościoła Pokoju w Świdnicy – dwoje organów! Są to ponad 300-letnie organy ołtarzowe oraz ponad 110-letnie symfoniczne organy Schlaga. Wstęp wolny.

Zdjęcie archiwalne – II Festiwal Schlaga w Świdnicy

Zuzanna i Maciej Batorowie gry organowej uczyli się w polskich i zagranicznych uczelniach. Nagrali wspólnie dwie płyty z muzyką organową: „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy. Od 2011 roku związani są ze Świdnicą, gdzie tworzą jedno z najbardziej zauważalnych centrów muzyki organowej w Polsce. Prowadzą Fundację Dobrej Muzyki, w której realizują swoją misję – uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. W ciągu 6 lat działalności fundacji zorganizowali ponad 150 koncertów zapraszając wybitnych artystów z całego świata. Para koncertuje w wielu krajach europejskich jako duet organowy, wykonując autorskie transkrypcje organowe na cztery ręce. Są rodzicami Bernarda, Leonarda i Henryka.

Zuzanna Bator koncertująca organistka, prezeska Fundacji Dobrej Muzyki, mama trzech synów. Jest absolwentką Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie, w klasie organów prof. Bernharda Haasa i prof. Jona Laukvika). Koncertuje jako solistka, a także w duecie z mężem Maciejem wykonując autorskie transksrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi. Od 2011 roku mieszka w Świdnicy, gdzie organizuje międzynarodowe festiwale organowe. Jest dyrektorką artystyczną Fundacji Dobrej Muzyki, w tym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Wraz z mężem nagrała dwie płyty z muzyką organową „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy. Jest stypendystką Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Prezydenta Świdnicy i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako koncertująca organistka szczególnie chętnie wykonuje muzykę XX wieku.

Maciej Bator – urodził się w Kłodzku (1984), uczył się w Wałbrzychu, Warszawie, Genewie, Göteborgu, Stuttgarcie i Krakowie. Od 2009 roku pracuje w Świdnicy. Jest kantorem Kościoła Pokoju, nauczycielem, organistą liturgicznym i koncertowym. Wspólnie z żoną Zuzanną organizuje festiwale muzyczne oraz nowatorskie działania dydaktyczne.

Koncert świdnickich organistów odbędzie się w piątek, 15 lipca o godz. 18.30 w Kościele Pokoju pw. św. Trójcy (Plac Pokoju 6, Świdnica).Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

W programie / Programme:

Johann Ernst IV. Sachsen-Weimar (1696–1715)

  • Concerto in C; transkrypcja organowa: J.S. Bach, BWV 595 – wyk. Maciej Bator
  • Chorał „Der tag der ist so freudenreich” BWV 605; transkrypcja na dwoje organów Kościoła Pokoju – wyk. Zuzanna i Maciej Batorowie
  • Chorał „In dir ist Freude” BWV 615 – wyk. Maciej Bator

Georg Böhm (1661 – 1733)

  • Chorał „Vater unser im Himmelreich” – wyk. Zuzanna Bator

Joseph-Ermend Bonnal (1880–1940)

  • La Vallée du Béhorléguy, au matin – wyk. Maciej Bator

Max Reger (1873–1916)

  • Toccata i fuga d-moll op. 59 nr 5, 6 – wyk. Zuzanna Bator

Nicolaus de Grigny (1672–1703)

  • Ave Maris Stella – wyk. Zuzanna Bator Zuzanna Bator (*1986)
  • Radość – prawykonanie; wyk. Zuzanna i Maciej Batorowie

Festiwal Schlaga to coroczne organowe święto, organizowane przez Fundację Dobrej Muzyki od 2016 r. w kościołach Dolnego Śląska, wyposażonych w organy piszczałkowe firmy Schlag & Söhne. Wybór organmistrza – Christiana Schlaga – na patrona Festiwalu to zjawisko rzadkie i wyjątkowe na tle innych polskich wydarzeń muzycznych. Wynika z tradycji organmistrzowskich Świdnicy, które sięgają końca XV wieku, ale ich szczególny rozkwit przypadł na przełom XIX i XX w. za sprawą fabryki Christiana Schlaga. Festiwal popularyzuje wiedzę o znanej organistom na całym świecie firmie Schlag und Söhne, której Christian Schlag był założycielem. Wydarzenia przywracają jego postać do świadomości Dolnoślązaków oraz zwracają uwagę na wysokiej jakości instrumenty dawnej świdnickiej wytwórni.

Dyrektor artystyczna Festiwalu: Zuzanna Bator
Organizatorzy: Fundacja Dobrej Muzyki i Kościół Pokoju w Świdnicy
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Mecenasi: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Firma Szkoleniowo-Doradcza Anna Szywała, Metikam, Przedszkole Abracadabra, Hotel i Restauracja Preemier, Cukiernia Łukowa, Winnica Świdnicka, Pałac Gruszów, Manufaktura Wspomnień, Drukarnia Edytor, Palarnia Kawy Blend
Partnerzy: Gmina Miasto Świdnica, Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Projekt „VII Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, oraz ze środków Gminy Miasta Świdnica i Starostwa Powiatowego w Świdnicy.

/Materiały – organizatora/

Poprzedni artykułStworzyli pierwszy w Europie elektryczny buggy. Absolwentka II LO liderką studenckiego projektu [FOTO/VIDEO]
Następny artykułCzym się charakteryzują kładki wysokiej jakości?