Strona główna 0_Slider Rekonstruktorzy zaprosili do średniowiecza. Cesarzowa na świdnickim Rynku

Rekonstruktorzy zaprosili do średniowiecza. Cesarzowa na świdnickim Rynku [FOTO]

0

Most Karola w czeskiej Pradze, nazwany od imienia jej męża, jest jednym z najsłynniejszych w Europie, a ona sama jako jedyna Piastówna została cesarzową. Postać Anny świdnickiej pojawiła się dzisiaj na świdnickim Rynku za sprawą Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”.

To już czwarte spotkanie w ramach projektu „IX wieków historii Świdnicy. Jej wybitni przedstawiciele”. Założone i prowadzone przez Krzysztofa Dworenko-Dworkina stowarzyszenie w ubiegłym roku prezentowało postaci astronomki Marii Kunic oraz legionisty Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, a w czerwcu tego roku Emila Krebsa, poligloty, władającego setką języków. Prezentacje przygotowywane są na dzień, w którym Rynek wypełniają goście świdnickiej Giełdy Staroci, Numizmatów i Osobliwości, by jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w podróży w czasie. Stowarzyszenie ogromną wagę przykłada do wiarygodności historycznej, a liczy się każdy detal – od butów, po fryzurę i dodatki. Widzowie mogą nie tylko oglądać, ale także poznać historię prezentowanych postaci oraz zapytać o każdy szczegół stroju i rekwizytów.

Świdniccy pasjonaci tak daleko w przeszłość jeszcze nie sięgali. Bohaterką zaplanowanego na 3 lipca na godzinę 12.00 spotkania będzie księżniczka Anna świdnicka, córka księcia Henryka, która żyła w latach 1339 – 1362. Była wnuczką Władysława Łokietka i żoną Karola IV Luksemburskiego, króla czeskiego i cesarza rzymskiego, matką Wacława Luksemburskiego, króla niemieckiego i czeskiego. Książę Bolko II dzieci Anny uczynił spadkobiercami księstwa świdnicko-jaworskiego.

Anna wychowała się na dworze królowej Węgier Elżbiety Łokietkówny. Już jako cesarzowa poznała wielu artystów, a z jednym z najznakomitszych poetów Franciszkiem Petrarką wymieniała listy.

Szczegółowo o swoich sukniach, dodatkach i nakryciach głowy opowiedziały dzisiaj Edyta Płomińska, która wcieliła się w postać księżnej Anny oraz Monika Banach-Kokoszka, która odtwarzała Helenę, księżnę siewierską. Edyta Płomińska miała na sobie suknię, którą zaprojektowała i uszyła Elżbieta Dunin-Wąsowicz, specjalistka w dziedzinie ubiorów historycznych. Jej prace można było przed rokiem obejrzeć na wystawie w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Podczas dzisiejszej rekonstrukcji w roli lektorki, prezentującej niezwykle ciekawy życiorys późniejszej królowej Czech, wystąpiła Helena Pietrzak. Całość poprowadził Krzysztof Dworenko-Dworkin.

Księżna Anna wraz księżną siewierską nie tylko cierpliwie pozowały do zdjęć z wieloma świdniczanami i gośćmi giełdy staroci, ale także kwestowały na rzecz budowy pomnika Księcia Bolka II Świdnickiego. Figura władcy ma stanąć na obecnym skwerze Lecha Kaczyńskiego w miejscu, gdzie niegdyś stał książęcy zamek.

W blasku księżniczek ogrzewała się prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która tradycyjnie wykorzystuje każdą okazję, by pozować do zdjęć. Gospodyni miasta promowała swojego nowego zastępcę Krystiana Wereckiego, a na Rynku pojawiła się z własnym dworem – działaczami niegdyś SLD, a dzisiaj Nowej Lewicy.

Krzysztof Dworenko-Dworkin zapowiada kolejne spotkania z historią w ramach projektu „IX wieków historii Świdnicy. Jej wybitni przedstawiciele”. Kolejnymi postaciami, które zostaną przypomniane przez rekonstruktorów, będą książę Bolko II Świdnicki oraz księżna Agnieszka. Na Rynku pojawią najprawdopodobniej na początku września i października.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułElvis żyje… w nowym filmie Luhrmanna. Historia króla rock and rolla w kinach [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Komunardów