Strona główna 0_Slider Ponad znakiem burz 500 uczestników rozpoczyna wakacje w letniej bazie świdnickich harcerzy

Ponad znakiem burz 500 uczestników rozpoczyna wakacje w letniej bazie świdnickich harcerzy

0

Trzy autokary wyruszyły dzisiaj rano ze Świdnicy do Niesulic, letniej bazy Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy. Nad malowniczym jeziorem Niesłysz obok świdniczan na pierwszym turnusie będą wypoczywać także dzieci i młodzież z łasku oraz Kłodzka. Startowi wakacji w harcerskiej bazie towarzyszą zapowiedzi burz z opadami gradu oraz silnym wiatrem. – Mamy przygotowane procedury ewakuacyjne i miejsca schronienia oraz zabezpieczoną łączność ze strażą pożarną – uspokaja harcmistrz Violetta Sobczak.

Lato dla świdnickich harcerzy to przede wszystkim Niesulice. Od 1968 roku Hufiec ZHP im. Szarych Szeregów nad pięknym jeziorem Niesłysz w województwie lubuskim ma swoją bazę. Dzisiaj smak życia polowego zapewniają noclegi w namiotach, ale uczestnicy obozów i kolonii mają do dyspozycji wyremontowane sanitariaty i stołówkę. Jest i własna plaża, pomosty, kajaki, żaglówki, a nawet uruchamiana na potrzeby obozów konnych mini stadnina. Harcerze współdzielą to wyjątkowe miejsce z cywilami, zapraszając co roku kilkuset młodych ludzi na kolonie i obozy tematyczne. Już w lutym Hufiec ogłosił zamknięcie zapisów. Oprócz świdniczan na terenie harcerskiej bazy ulokują się także harcerskie obozy z Wrześni, Szprotawy, Wielunia i Wschowy. Na każdym turnusie w sumie w Niesulicach będzie ok. 500 osób.

Dzisiaj z placu Wojska Polskiego wyjechali pierwsi uczestnicy. Rozpoczęciu turnusu towarzyszą ostrzeżenia synoptyków przed upałami i burzami. – Mamy przygotowane procedury ewakuacyjne, które ćwiczymy z kadrą i uczestnikami podczas alarmów próbnych. W naszej bazie są dwa miejsca, gdzie wszyscy znajdą schronienie, to jest stołówkę i sanitariaty. Jesteśmy także w stałym kontakcie ze strażą pożarną, która już nas wyposażyła w środki łączności. Mamy krótkofalówki na wypadek, gdyby doszło do awarii sieci telefonicznej – wylicza harcmistrz Violetta Sobczak.  Kierownikiem pierwszego turnusu jest hm. Mariola Pamuła, komendantka świdnickiego hufca. Wychowawcy i pozostała kadra będą w stałym kontakcie z rodzicami uczestników.

/red./
Zdjęcia udostępnione przez Hufiec ZHP w Świdnicy

Poprzedni artykułOpakowania cukiernicze – czym się kierować przy ich wyborze?
Następny artykułŚmiertelny wypadek na torach. Zginął około 60-letni mężczyzna