Strona główna 112 Policjanci i strażacy na wspólnych patrolach. Przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad...

Policjanci i strażacy na wspólnych patrolach. Przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą

0

Piękna pogoda, wysokie temperatury, czas wakacji i urlopów – wszystko to sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. W poniedziałek osoby wypoczywające nad wodą na terenie powiatu mogły spotkać niecodzienny patrol. Wspólnie służbę pełnili bowiem świdniccy policjanci oraz strażacy.

Już od pierwszych dni wakacji świdniccy policjanci podejmują m.in. działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie akwenów wodnych na terenie powiatu świdnickiego. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie ze strażakami, obejmując doraźną kontrolą obszary wodne oraz tereny przywodne. W powiecie świdnickim w trakcie tegorocznych wakacji służbę będą pełnić patrole łączone złożone z policjantów oraz strażaków – mówi Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Głównym celem wszystkich podejmowanych w tym zakresie działań jest propagowanie właściwych zachowań nad wodą, przestrzegania zasad bezpiecznej kąpieli, uprawiania sportów wodnych czy wędkowania. Tego typu akcje ściśle związane są z kolejną już edycją ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” – dodaje.

Świdniccy policjanci niezmiennie apelują o rozsądek, wyobraźnię i nieprzecenianie swoich pływackich możliwości. – Pamiętajmy, że o nasze bezpieczeństwo musimy zadbać przede wszystkim sami. Relaksując się nad wodą, respektujmy elementarne zasady bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek – podkreśla rzecznik KPP Świdnica. Przywołuje przy tym zasady, o których warto pamiętać podczas wypoczynku nad wodą:

 • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przypadku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna,
 • Przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
 • Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,
 • Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr,
 • Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”,
 • Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych,
 • Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło,
 • Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów),
 • Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
 • Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne,
 • Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu gdzie odpoczywamy. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę. Pamiętajmy. Bezpiecznie spędzone wakacje, to przyjemnie spędzone wakacje.
 • Ważne numery telefonów nad wodą: 112 – numer alarmowy, 601 100 100 – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułMaturzyści poznali wyniki egzaminów. Zdawalność w powiecie wyższa niż przed rokiem
Następny artykułAwantura o przedszkole. Co będzie z dziećmi?