Strona główna 0_Slider Maturzyści poznali wyniki egzaminów. Zdawalność w powiecie wyższa niż przed rokiem

Maturzyści poznali wyniki egzaminów. Zdawalność w powiecie wyższa niż przed rokiem

0

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła we wtorek wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości, do którego w całej Polsce przystąpiło ponad 268 tysięcy absolwentów szkół średnich. Egzamin maturalny zakończył się sukcesem dla 78,2% zdających, 15,5% zdających będzie mogło egzamin poprawić w sierpniu, a 6,3% zdających oblało z więcej niż jednego przedmiotu. Jak poradzili sobie uczniowie z Dolnego Śląska i powiatu świdnickiego?

Tegoroczni naturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Zdający nie musieli mierzyć się z egzaminami ustnymi, które zostały przeprowadzone tylko i wyłącznie dla maturzystów, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Aby zdać maturę, trzeba było uzyskać minimum 30% punktów z przedmiotów obowiązkowych.

W całym kraju do matury przystąpiło w sumie 268 257 osób. Zgodnie z przedstawionymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną danymi ogólnopolskimi, egzamin dojrzałości zdało 209 837 maturzystów, tj. 78,2% maturzystów. Do sierpniowej poprawki ma prawo 15,52% abiturientów, a 6,3% uczniów będzie musiało ponownie przystąpić do matury z powodu niezaliczenia więcej niż jednego przedmiotu. Tegoroczna matura lepiej wypadła w liceach ogólnokształcących, gdzie egzamin zdało 84% absolwentów. Wśród tegorocznych absolwentów techników pozytywnym wynikiem może cieszyć się 69,2% zdających, natomiast w przypadku branżowych szkół II stopnia egzamin zdało 20,5% absolwentów.

W skali całego kraju egzamin z języka polskiego zdało 95%, egzamin z matematyki – 82%, a egzamin z języka angielskiego – najczęściej wybieranego przez uczniów – 94% maturzystów. Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym są następujące: język polski – 54% punktów, matematyka – 58% punktów, język angielski – 76% punktów.

Jak poradzili sobie uczniowie z Dolnego Śląska i powiatu świdnickiego?

Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, w województwie dolnośląskim do tegorocznych matur przystąpiło 17 055 osób, a pozytywnym wynikiem może się pochwalić 12 754 z nich, tj. 72%. Egzamin dojrzałości zaliczyło 81,8% absolwentów liceów ogólnokształcących, natomiast w przypadku absolwentów techników było to 63%. Dla porównania, w 2021 roku w województwie dolnośląskim maturę zdało 71,6% egzaminowanych, przy czym pozytywnym wynikiem mogło cieszyć się 79,7%  absolwentów liceów oraz 57,9% absolwentów techników.

Na Dolnym Śląsku egzamin z języka polskiego zdało 95% maturzystów, egzamin z matematyki – 78%, a egzamin z języka angielskiego – 95% maturzystów. W województwie dolnośląskim średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym są następujące: język polski – 53,12% punktów, matematyka – 55,07% punktów, język angielski – 77,53% punktów.

W powiecie świdnickim do egzaminu dojrzałości przystąpiły 834 osoby, przy czym pozytywnym wynikiem maturalnym może się pochwalić 615 z nich, tj. 74% (w ubiegłym roku spośród 920 zdających egzamin zaliczyło 645 osób, tj. 70% maturzystów). Egzamin z języka polskiego zaliczyło 96% maturzystów, egzamin z matematyki – 76%, a egzamin z języka angielskiego – 94%. Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym są następujące: język polski – 53,62% punktów, matematyka – 52,12% punktów, język angielski – 76,42%.

W Świdnicy do matur przystąpiło 639 osób. Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym są następujące: język polski – 53,68% punktów, matematyka – 53,57% punktów, język angielski – 77,85%.

Zdawalność w szkołach średnich z terenu powiatu świdnickiego

Licea ogólnokształcące:

 • I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy – 99,0%,
 • II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy – 100%,
 • III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy – 92,4%,
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy – 68,4%,
 • Liceum Ogólnokształcące w Strzegomiu – 85,7%,
 • Liceum Ogólnokształcące w Świebodzicach – 89,5%.

Technika:

 • Technikum Nr 1 w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy – 41,3%,
 • Technikum Nr 2 w Zespole Szkól Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy – 75,6%,
 • Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy – 69%,
 • Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy – 64,9%,
 • Technikum Nr 6 w Zespole Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy – 76,3%,
 • Technikum im. Księcia Bolka II w Zespole Szkół w Strzegomiu – 86,9%,
 • Technikum w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie – 36,0%.

Maturzyści mogą zapoznać się z indywidualnymi wynikami za pośrednictwem ogólnopolskiego serwisu ZIU.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułŻarów. Wyremontowano osiedlowe uliczki, w planach kolejne prace [FOTO]
Następny artykułPolicjanci i strażacy na wspólnych patrolach. Przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą