Strona główna 0_Slider Perła wśród kamienic. 250 lat od konsekracji barokowego kościoła św. Józefa

Perła wśród kamienic. 250 lat od konsekracji barokowego kościoła św. Józefa [FOTO]

0

Nabożeństwa, koncert, wystawa plenerowa, konferencja historyczna, a na finał obiad na dziedzińcu z parafianami. Paulini świętują 250-lecie konsekracji kościoła św. Józefa. Perła baroku ukryta jest wśród kamienic przy ul. Kotlarskiej w Świdnicy.

Kościół zbudowano pierwotnie jako klasztorny dla sióstr urszulanek, które od 1700 roku przebywały w Świdnicy i zajmowały się nauczaniem dziewcząt. W latach 1711-1739 wykupiły one kilka kamienic mieszczańskich przy ul. Kotlarskiej, w miejsce których wznoszono od roku 1731 szkołę, kościół, klasztor i od 1831 roku przy ul. Budowlanej 8 – domek dla księdza kapelana. Budynki te były później wielokrotnie rozbudowywane – przywoływał świdnicki badacz historii Edmund Nawrocki w jednym z rozdziałów książki „Z dziejów Świdnicy”.

Kamień węgielny pod budowę kościoła wmurowano 1 października 1754 roku. Projektantem kościoła był najprawdopodobniej zespół architektów krzeszowskich kierowany przez tamtejszego opata cystersów Benedykta Seidla. Budowę wykonywał Wacław Mattausch. Gotowy kościół poświęcił 19 czerwca 1766 roku. jeden z jezuitów świdnickich, a konsekrował go uroczyście 12 lipca 1772 r. biskup pomocniczy wrocławski Maurycy von Strachwitz – wyliczał.

Obecnie gospodarzami Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin przy ul. Kotlarskiej jest Zakon Paulinów, który zaprosił wiernych do wspólnego świętowania rocznicy. Jubileusz rozpoczęła się już 12 lipca i potrwa do 17 lipca. W piątkowy wieczór w kościele koncertowali koncert w wykonaniu: Marta Moneta (sopran), Jakub Moneta (organy), Katarzyna Szymko-Kawalec (skrzypce) oraz Mirosława Druzd (flet).

Dzisiaj o 13.30 została otwarta wystawa plenerowa na świdnickim Rynku, poświęcona kościołowi. Jego historii poświęcona jest sesja w Muzeum Dawnego Kupiectwa. O średniowiecznej zabudowie przy obecnej ul. Kotlarskiej 19 mówił dyrektor muzeum Dobiesław Karst, o historii klasztoru i kościoła urszulanek – przedstawicielka tego zakonu Daria Klich. Tomasz Jamróg przedstawił powojenne dzieje tego miejsca, a o. Dariusz Laskowski skoncentrował się na współczesności i posłudze paulinów. Na 18.30 zaplanowana jest msza św. pod przewodnictwem przeora Jasnej Góry.

Jubileusz zakończy wspólny obiad na dziedzińcu sanktuarium. Paulini do stołu zaprosili parafian po mszy św., która zostanie odprawiona w niedzielę o godz. 12.00.

/opr. red./
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułUderzył w latarnię u zbiegu Esperantystów i Strzegomskiej [FOTO]
Następny artykułUdane rozpoczęcie serii letnich meczów kontrolnych [FOTO]