Strona główna 0_Slider Ostatnia droga Krystyny Lasek. „Osoba wielkiego serca. Zawsze i wszędzie widziała człowieka,...

Ostatnia droga Krystyny Lasek. „Osoba wielkiego serca. Zawsze i wszędzie widziała człowieka, zawsze starała się pomóc”

0

Bliscy i przyjaciele, samorządowcy i parlamentarzyści, współpracownicy i dawni uczniowie, przedstawiciele miejskich instytucji oraz lokalnych organizacji społecznych oddali w czwartek hołd Krystynie Lasek. Zasłużona pedagog szkolnictwa świdnickiego, współtwórczyni i wieloletnia prezes Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która za sumienną pracę zawodową i społeczną wyróżniona została tytułem Zasłużonej dla Miasta Świdnicy, zmarła 25 lipca w wieku 74 lat.

Krystyna Lasek urodziła się w Pieńsku w 1947 roku. Całe swoje dorosłe życie związała ze Świdnicą. Początkowo pracowała jako pielęgniarka, następnie ukończyła studia wyższe na wydziale historii Uniwersytetu Wrocławskiego i rozpoczęła pracę w szkolnictwie świdnickim. Przez ponad 40 lat pracowała w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy, początkowo jako nauczycielka, a następnie jako dyrektorka. Przeprowadziła szkołę przez wiele zmian, dbając zarówno o jej rozwój, jak i dobro uczniów. W latach 2001-2008 była pełnomocnikiem dziekana oddziału zamiejscowego w Świdnicy Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

W latach 90. XX wieku Krystyna Lasek  działała na rzecz Stowarzyszenia Inicjatywa Wobec Zagrożeń „ANAN”. W 2007 roku współtworzyła Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku i była jego wieloletnim prezesem. W 2015 roku była pomysłodawczynią utworzenia Regionalnej Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia, w której aktywnie uczestniczyła z ramienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W projekt ten zaangażowało się wiele gmin, stowarzyszenia i Społeczna Akademia Nauk. Była współzałożycielką działającej od 2015 roku Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W latach 2016-2020 była członkiem Rady do spraw Polityki Senioralnej – organu opiniodawczo-doradczego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – rekomendującej kierunki funkcjonowania w zakresie niedyskryminującego, spójnego i skoordynowanego systemu działań skierowanych na tworzenie przestrzeni publicznej przyjaznej osobom starszym.

W czwartek na cmentarzu parafialnym przy al. Brzozowej odbyła się uroczystość pożegnania Krystyny Lasek. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób. – Są tu Twoi uczniowie z dawnych lat, których wprowadzałaś nie tylko w arkana zawodu, ale których uczyłaś szacunku dla drugiego człowieka, poszanowania jego godności, łagodności, wybaczania, pokory. Pod Twoją ręką i z Twoim sercem wyrośli na wspaniałych ludzi. Są tu wszyscy, z którymi obcowałaś na co dzień i z którymi stworzyłaś niesamowite więzi. Byłaś na naszym życiu taką oczywistością, że kiedy Świdnicę obiegła wieść, że odeszłaś, wszyscy potraktowali to z ogromnym niedowierzaniem, bólem, smutkiem – mówiła podczas uroczystości prezydent Świdnica.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 30 lipca o godz. 15.00 w Pieńsku (pow. zgorzelecki) w kościele pw. Św. Franciszka z Asyżu. Dla osób chcących uczestniczyć w uroczystości Urząd Miejski przygotuje autokar. Zostanie on podstawiony o godz. 11.30 pod Urzędem Miejskim w Świdnicy ul. Armii Krajowej 49. Na wyjazd autobusem obowiązują zapisy, które prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku pod numerem telefonu 606 897 327.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy przy ul. Franciszkańskiej wystawiona jest księga kondolencyjna, do której można wpisać wspomnienia o zmarłej. Księga będzie wyłożona do przyszłego piątku, 5 sierpnia do godz. 17.00.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSpróbuj swoich sił w zawodach strzeleckich
Następny artykułTrwa budowa remizy strażackiej w Gogołowie