Strona główna 0_Slider Bańki mydlane i moc atrakcji dla dzieci na rozpoczęcie święta teatru w...

Bańki mydlane i moc atrakcji dla dzieci na rozpoczęcie święta teatru w Świdnicy. Co jeszcze w dzisiejszym programie festiwalu?

0

Na świdnickim Rynku przy fontannie Neptuna i pod Wieżą Ratuszową trwają animacje i zabawy przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród licznych atrakcji nie brakuje maxi gier, malowania twarzy i olbrzymich baniek mydlanych. To dopiero początek 24. Festiwalu Teatru Teatru Otwartego w Świdnicy. Wkrótce rozpoczną się też wyczekiwane spektakle.

Moc atrakcji dla najmłodszych przygotowali po raz kolejny kreatywni animatory z Ale Heca!. Na stworzonej strefie zabaw od godz. 16.00 dzieci mają okazję pograć w mnóstwo gier – jak chociażby wielkoformatowych statków, labiryntu i wiele innych. Nie brakuje także tak uwielbianych przez najmłodszych olbrzymich baniek mydlanych i malowania twarzy. Animacje, z których będzie można skorzystać także w kolejnych dniach festiwalu, potrwają dziś do godz. 19.00.

Dziś wystartowały też „Warsztaty animacji poklatkowej”. Biorą w nich udział wcześniej zapisane dzieci w wieku od 8 do 14 lat ze Świdnicy i Ukrainy. W Galerii Fotografii pod okiem ukraińskiej artystki Anastazji Konnyk razem tworzą filmik o Świdnicy. Będzie to bajkowa historia o przyjaźni polsko-ukraińskiej.

Wkrótce rozpoczną się przedstawienia teatralne. Pierwotnie w większości zaplanowane są na świdnickim Rynku – w razie deszczu będą przenoszone jednak do sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury lub Klubu Bolko. Jakie spektakle i inne wydarzenia dziś znajdziemy w programie?

XXIV. Festiwalu Teatru Otwartego – piątek, 8 lipca 2022 roku

godz. 17.00 – „Ristorante” Teatr na Walizkach

„Ristorante” to garkuchnia pełna niespodzianek oraz zaskakujących sytuacji. Teatr  Na Walizkach zaprasza Was do gastronomii pełnej wrażeń i śmiechu. Znajdziecie w niej latające warzywa, najsłodsze torty oraz fajtłapowatych kelnerów. Kucharze żonglują ziemniakami a jajka rozbijają się nie tylko na patelni. Szef kuchni nie obiecuje , że się najecie do syta ale gwarantuje ubaw po pachy. Bon apetit droga publiczności. Teatr Na Walizkach powstał w 2005 roku. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części świata, co wpłynęło znacznie na ukształtowanie się stylu jego przedstawień. Są zrozumiałe dla każdego odbiorcy niezależnie od wieku i narodowości. Twórczość Teatru Na Walizkach, to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, teatru improwizacji, visual comedy i cyrku.

godz. 18.00 – „Leśne ludki” Teatr Bajka

„Leśne Ludki” to dalsza część historii dopisana do legendy o kwiecie paproci. W nowych wydarzeniach występują wesołe leśne ludki strzegące skamieniałego młodzieńca i zerwanego przezeń kwiatu. Aby odczarować posąg należy rozwikłać trzy zagadki zaczarowanej wieży. W rozwiązaniu zagadek pomagają dzieci z widowni i Marysia, postać z bajki, która przybyła do lasu. Teatr Bajka działa od 19 lat. To autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz — aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony jest przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a w swojej działalności koncentruje się na spektaklach dla młodszego widza. Stawia głównie na ożywczą moc martwych przedmiotów. Odwołuje się do dziecięcej wyobraźni i kreatywności.

godz. 18.30 – Wernisaż wystawy prac plastycznych Anny Jędrzejczak (Wieża Ratuszowa)
Anna Jędrzejczak aktorka, malarka. Od blisko 20-lat występuje dla Teatru Na Walizkach, z którym odwiedziła wszystkie ważniejsze miasta Polski i wiele europejskich krajów. Od 5-ciu lat wróciła do swojej porzuconej, starej miłości czyli malarstwa i rysunku. Kształciła się podyplomowo na ASP we Wrocławiu oraz w Szkole rysunku, malarstwa Fenomenarium we Wrocławiu. Od zawsze zafascynowana portretem. W swojej twórczości plastycznej uprawia dwa kierunki: malarstwo poszukujące duchowej głębi oraz malarstwo z lekkim dystansem i poczuciem humoru, ironią. Zafascynowana stanami emocjonalnymi i egzystencjalnymi modela oraz jego doświadczeniami danej chwili, które dla malarki są kluczami do otwarcia i rozpoczęcia pracy nad kolejnym obrazem.

godz. 19.00 – „Epitafium Błazna” Kolektyw KEJOS (sala teatralna ŚOK)

spektakl dla osób powyżej 12 roku życia

Co musieli robić aktorzy czasów elżbietańskich, by zdobyć i utrzymać uwagę widza, który gotów był rzucić w wykonawcę kamieniem, gdy ten wydawał mu się zbyt nudny? Co by było, gdyby za wystawienie sztuk Szekspira zabrał się błazen? „Epitafium Błazna” to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna. Kolektyw KEJOS to grupa artystów, która w swej pracy skupia się nad wykorzystaniem technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi, takimi jak: teatr, taniec, muzyka czy multimedia. W odróżnieniu od tradycyjnego cyrku pokazy Kolektywu stanowią nie tylko serię sztuczek, ale i spójną wypowiedź artystyczną.

godz. 21.30 – „Czas wilka” Teatr Ewolucji Cienia

„Czas Wilka” jest to spektakl widowiskowy, piękny w obrazie, a zarazem przerażający w treści, bo dotykający bolesnej prawdy o człowieku. Próbuje wskazać przy tym trudną ścieżkę rozwiązania konfliktów, jaką jest oczyszczająca siła przebaczenia. Odwołując się do metafory, sytuując akcję przedstawienia na osi człowiek – wilk, artyści chcą pobudzić do zastanowienia się nad siłami rządzącymi naturą ludzką, a jednocześnie chcą przestrzec przed obudzeniem wilka, który drzemie w każdym z nas. Teatr Ewolucji Cienia jest syntezą doświadczenia, jakie wnieśli ze sobą liderzy (Sławomir Dadej i Wioletta Dadej) oraz najstarsi członkowie zespołu oraz energii i młodzieńczego entuzjazmu jaki wnieśli ze sobą młodsi członkowie grupy. Ich spektakle charakteryzuje swoista poetyka obrazu, ilustracyjna muzyka i dzianie się w sferze międzyludzkiej przy użyciu minimum rekwizytów i scenografii.

Organizatorem wydarzenia jest Świdnicki Ośrodek Kultury

/Tekst: AN/

Poprzedni artykułWakacje pod znakiem zwiedzania. Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem
Następny artykułOpłaty za ciepłą wodę i ogrzewanie w górę. Rosnące ceny węgla i energii mogą doprowadzić do kolejnych podwyżek