Strona główna 0_Slider 260. rocznica bitwy pod Burkatowem. Rekonstruktorzy stoczyli bój

260. rocznica bitwy pod Burkatowem. Rekonstruktorzy stoczyli bój [FOTO/VIDEO]

0

Zapach prochu, wystrzały z broni artyleryjskiej i kolejni padający żołnierze na polu bitwy – właśnie tak wyglądała rekonstrukcja bitwy pod Burkatowem i Lutomią, do której doszło w 1762 roku. Inscenizacja zorganizowana w 260. rocznicę zbrojnego starcia przyciągnęła wielu widzów.

Historyczne starcie między wojskami pruskimi i austriackimi miało miejsce 21 lipca 1762 roku i było jedną z bitew stoczonych w ramach trzeciej wojny śląskiej. W sumie w walkach pod Burkatowem wzięło udział 55 tysięcy żołnierzy z Prus i 75 tysięcy austriackich wojskowych. Mniej liczna armia pruska nie atakowała w linii, lecz w trzech samodzielnych kolumnach, z których każda miała do wypełnienia własne zadania taktyczne. Ponad to piechotę wspomagała artyleria i połączenie tych dwóch taktyk było kluczem do sukcesu. Mimo, że Prusacy stracili w walce około 1700 żołnierzy, a Austriacy 1373 to bitwa zakończyła się ich porażką i odwrotem. Efektem tego zwycięstwa było późniejsze przejęcie Świdnicy przez króla Prus – Fryderyka II – przywołują organizatorzy wydarzenia.

W rocznicę tej bitwy na boisku w Burkatowie można było cofnąć się w czasie i podziwiać grupy rekonstrukcyjne z Czech, Niemiec oraz Polski, które ożywiły wydarzenie sprzed lat, a także zobaczyć makietę Sowiogórskiego Towarzystwa Historyczno-Krajoznawczego przedstawiającą fragment bitwy.

Jeszcze przed bitewną inscenizacją odsłonięto tablicę pamiątkową oraz otwarto plenerową wystawę „25 lat po powodzi – solidarność mieszkańców Burkatowa w walce z żywiołem”. Uczestnicy sobotniego wydarzenia mogli też zobaczyć film z archiwum Stanisława Bekasa poświęcony powodzi tysiąclecia.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWalki rycerzy, kramy rzemieślników i muzyka folkowa. Podróż do przeszłości podczas jarmarku średniowiecznego [FOTO]
Następny artykułRolkowisko zostanie zamknięte na kilka tygodni