Strona główna 0_Slider Wywiadów udzielają im także gwiazdy kabaretu. Radiowi pasjonaci z WTZ w Mokrzeszowie

Wywiadów udzielają im także gwiazdy kabaretu. Radiowi pasjonaci z WTZ w Mokrzeszowie

0

Jak brać życie na wesoło? O tym w kwietniu piątka radiowców z Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI w Mokrzeszowie rozmawiała z jedną z najpopularniejszych w Polsce grup kabaretowych – kabaretem Hrabi. Wywiad wypadł doskonale, a dziennikarze z WTZ dołączyli go do wielu innych, które przeprowadzili dla Radia SoVo. Projekt daje szansę na rozwijanie pasji osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz seniorom.

– Projekt powstał w naszym zarządzie głównym (Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, przyp. red.) w Warszawie – mówi Anna Robak, liderka projektu. – Anna Kwiatkowska z zarządu zajmuje się przygotowaniem projektów i później do udziału zaprasza poszczególne Warsztaty Terapii Zajęciowej z całej Polski. My w projektach radiowych bierzemy udział już od 2011 roku. W pierwszej edycji uczestniczył Wojciech Kobus, dzisiaj nasz redaktor naczelny. Pracował najpierw w pojedynkę.

Początki były bardzo trudne. Nikt nie wiedział, jak tworzy się nagrania radiowe, jak się je montuje, brakowało sprzętu, WTZ nie miał własnej strony internetowej. – Ale później, gdy chłopaki zobaczyli, że Wojtkowi fajnie to wychodzi, że zaczyna mieć sukcesy, chcieli dołączyć. Najpierw działali nieoficjalnie, bowiem do projektu był zgłoszony tylko Wojtek. Po kolei dołączali Sławek Tyburcy, który uwielbia muzykę i się na niej zna, Karol Brześkiewicz, który ma fajne pomysły w dziedzinie sportu. Paweł Pastuch i Piotr Kulig (którzy dzisiaj współtworzą zespół) wtedy jeszcze nawet o radiu nie myśleli. Paweł zaczął się udzielać w drugiej edycji projektu. Jedna z edycji miała charakter międzynarodowy i wówczas odwiedziliśmy Hiszpanię, Francję, Wielką Brytanię, Turcję. Było to ogromne przeżycie!

W obecnej edycji Radia SoVo, która trwa od 2020 roku, udział bierze już cała piątka. Wojtek pełni funkcję redaktora naczelnego, jego zastępcą jest Sławek Tyburcy, a pomocą techniczną służy jeden z opiekunów, Szymon Majcherczyk, który zna tajniki montażu i obsługi mediów społecznościowych.

Świdnicki zespół koncentruje się na wywiadach. Rozmówcami byli już m.in. Sławomir Gabryś z Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie, Robert Kukla, twórca świdnickich murali i wspomniany kabaret Hrabi, który rozmawiał z radiowcami z WTZ po swoim kwietniowym koncercie w Świdnicy. Ten wywiad sprawił wszystkim największą frajdę. – Oni fajnie robią skecze i rozśmieszają ludzi w całej Polsce. Rozmowa bardzo mi się podobała, bo lubię ten kabaret – podkreśla Karol.

Wkrótce kolejna rozmowa z gwiazdami sceny – kabaretem Skeczów Męczących, ale nie brakuje także trudniejszych tematów. Z okazji przypadającego 14 czerwca dnia Dziennikarstwa Obywatelskiego zaproszenie otrzymała przedstawicielka redakcji Swidnica24.pl, by porozmawiać o tym, jakie są blaski i cienie informacji, przygotowywanych przez niezawodowych dziennikarzy, a także o tym, jakie znaczenie mają wolne media. Wywiad, podobnie jak pozostałe, trafi do Radia SoVo. Warto dodać, że każde nagranie jest poprzedzone zespołową pracą, podczas której powstaje scenariusz audycji. – Zależy nam, żeby podawać sprawdzone, rzetelne informacje – mówi Paweł.

Ale redakcja z Mokrzeszowa zajmuje się nie tylko rozmowami. Listy przebojów opracowuje Sławek Tyburcy, obdarzony niebywałą pamięcią i wiedzą muzyczną, który współpracował m.in. z Radiem Wrocław i internetowym Radiem Szafir. Radiowcy spróbowali również z powodzeniem swoich sił w relacji na żywo, przygotowują również zapowiedzi ciekawych wydarzeń.

Obecna edycja projektu dobiega końca. W jego ramach zaplanowano jeszcze konferencję w Warszawie. 22 czerwca przedstawiciele Radia SoVo z całej Polski będą podnosić swoje kompetencje cyfrowe. Jak podkreśla Anna Robak, projekt się kończy, ale miłość do radia zostaje. – Mamy umiejętności, mamy zespół i sprzęt, więc myślę, że nawet jeśli nie będzie kolejnej edycji Radia SoVo, nadal będziemy nagrywać i umieszczać nasze nagrania na naszym profilu w mediach społecznościowych.

W radiu podoba nam się przede wszystkim atmosfera, którą staramy się tworzyć, przy ogromnym wsparciu, jakie sobie nawzajem pokazujemy – podkreśla Sławek Tyburcy, który ma ogromną nadzieję na kolejny projekt.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia z archiwum WTZ PSONI w Mokrzeszowie

Poprzedni artykułZapraszają na pierwszy, tegoroczny turniej siatkówki plażowej
Następny artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]