Strona główna Kultura „W drodze”. Wyjątkowe przedstawienie pantomimiczne Alchemii teatralnej

„W drodze”. Wyjątkowe przedstawienie pantomimiczne Alchemii teatralnej [FOTO]

0

Młodzież uczestnicząca w projekcie Świdnickiego Ośrodka Kultury „Alchemia teatralna” od lat ma możliwość, by poprzez słowo i ruch mówić o ważnych dla niej sprawach. Tym razem polskich uczestników zastąpili młodzi ludzie z Ukrainy, którzy do Świdnicy trafili nie z własnej woli, ale razem z falą uchodźców.

Wszystko zaczęło się od lekcji „Alchemii teatralnej” w Świdnickim Ośrodku Kultury, w których udział brali uczniowie licealnych klas przygotowawczych dla młodzieży z Ukrainy. Wówczas okazało się, że wielu z nich brało wcześniej udział w zajęciach teatralnych i chciałoby móc u nas rozwijać tę pasję dalej, inni jeszcze uznali, że chcą wypróbować siły w czymś zupełnie dla nich nowym. Tak narodził się pomysł, by zorganizować warsztaty pantomimy — sztuki posługującej się uniwersalnym językiem ruchu, dostępnej i czytelnej dla każdego niezależnie od narodowości. Zakończyły się one przygotowanym pod kierunkiem Tomasza Dajewskiego pokazem „W drodze”, który został zaprezentowany dzisiaj w sali teatralnej ŚOK.

Pantomima nawiązuje do przeżyć uczestników zajęć — do tego, co przeszli i co przed nimi. Nagle, zupełnie niespodziewanie, musieli znaleźć się w drodze. Drodze ucieczki, drodze do Polski, do nowej szkoły, towarzystwa, do nowego życia. Droga ta nie kończy się dla nich, a jej kolejne odcinki spowija nieprzenikniona mgła przyszłości. O tym doświadczeniu opowiedzą bez słów — za pomocą gestu, mimiki i ekspresji ciała.

Wystąpili: Karyna Dmytrenko, Anna Holub, Yeva Honshovska, Viktoriia Kulyk, Mila Kucher, Anna Lukianova, Anastasia Sharkova, Anhelina Trosha, Yana Vidmont, Mariia Yehorova, Dmytro Movchan, Oleksandr Yurii Ostapchuk, Vladyslav Timoshov, Rostyslav Voichuk.

/Wykorzystano informacje Świdnickiego Ośrodka Kultury, opr. red./
fot. Michał Nadolski

Poprzedni artykułAfrykański pomór świń. Część powiatu świdnickiego strefą skażoną
Następny artykułTo była jubileuszowa edycja świdnickiego turnieju tenisowego [FOTO]