Strona główna 0_Slider Uczniowie zakończyli rok szkolny i zaczynają wakacje!

Uczniowie zakończyli rok szkolny i zaczynają wakacje! [FOTO]

0

Zakończyli na ten moment naukę i teraz mogą myśleć już tylko o wakacjach. Ponad 4 tys. uczniów świdnickich podstawówek odebrało świadectwa, chwilowo pożegnało kolegów z klasy i podziękowało swoim nauczycielom. Uroczyste, miejskie zakończenie roku szkolnego 2021/2022 w Świdnicy tym razem miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 8.

Ten rok – podobnie jak poprzednie – nie należał do najłatwiejszych. Pierwsza połowa minęła pod znakiem pandemii koronowirusa. Uczniowie, nauczyciele musieli się jeszcze wtedy mierzyć z systemem nauczania zdalnym i hybrydowym. Gdy już wszystko wskazywało, że powracamy do normalności – wybuchła wojna w Ukrainie. Wobec rosyjskiej agresji – nadal trwającej – wielu obywateli Ukrainy, w większości matki i dzieci, musiało uciekać. Udało im się znaleźć bezpieczną przystań m.in. w Polsce – także w Świdnicy. Tu też wiele ukraińskich dzieci rozpoczęło naukę w szkole, a nauczyciele i dyrektorzy placówek stanęli przed kolejnym organizacyjnym wyzwaniem.

To był bardzo trudny rok. Czas nauczania zdalnego, hybrydowego. Czas powrotu do szkoły. Stało się też coś szczególnego. 24 lutego niektórym świat się zawalił. 25 lutego już do drzwi sekretariatu zapukały pierwsze osoby, które musiały uciekać z Ukrainy i obok Was w ławkach usiedli uczniowie, koledzy, koleżanki, którzy w ogóle nie znali języka polskiego, który musieli uciekać z domu. Często nie mieli żadnego dokumentu. Często nie mieli ubrań. Dzięki Państwu, Waszym rodzicom mogliśmy wspomóc i zaopiekować się Waszymi kolegami. Chciałam podziękować Wam, Waszym rodzicom, wszystkim, którzy okazali ogromne serce, bo mam takie przekonanie i sygnały od rodziców uczniów z Ukrainy, którzy są w naszej szkole, że czują się bezpiecznie, czują się zaopiekowani. To jest ich druga, prawdziwa szkoła i Świdnica stała się może nie drugim domem, ale na pewno miejscem bezpiecznym – podsumowała rok szkolny 2021/2022 podczas uroczystego apelu dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy – Małgorzata Gryń-Chlebicka.

Do Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy przyszło 55 uczniów z Ukrainy, którzy otrzymali wsparcie zarówno nauczycieli, pomocy nauczycielskiej, a także samych uczniów. – 24 lutego zaczęliśmy zdawać egzamin z człowieczeństwa. Egzamin z empatii, dobroci i pomocy, który uważam, ze zdaliśmy wzorowo i dalej zdajemy. Chce Państwu serdecznie podziękować za przyjęcie kolegów z Ukrainy. Za Waszą pomoc codzienną, aby ułatwić pobyt nie tylko w naszym kraju, ale przede wszystkim w naszych szkołach, w których dla nich wszystko było obce. Dziękuję i gratuluje Wam za wszystkie osiągnięcia, jakie uzyskaliście w trakcie tego roku szkolnego. Dziękuję także nauczycielom za Waszą trudną pracę, szczególnie w tej zmieniającej się rzeczywistości – mówiła Małgorzata Sandecka, dyrektor Delegatury Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

Przed Wami wakacje. Życzę, aby były one przede wszystkim bezpieczne. […] Życzę Państwu wypoczynku. Wam moi drodzy wspaniałej kanikuły. Wracajcie 1 września wypoczęci, opaleni i pełni zapału do pracy – życzyła uczniom i społeczności szkolnej dyrektor szkoły.

Podczas apelu poloneza odtańczyli żegnający się ze szkoła ośmioklasiści. Wręczono nagrody najzdolniejszym i wyróżniającym się także w konkursach uczniom. Podziękowano również nauczycielom i rodzicom. Kwiaty od prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej i dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Świdnicy Tadeusza Niedzielskiego otrzymała także wybrana na kolejną kadencję dyrektor tej placówki szkolnej Małgorzata Gryń-Chlebicka, która będzie sprawowała powierzoną funkcję przez kolejne 5 lat. Rozdanie świadectw odbyło się indywidualnie w klasach.

W piątek wakacje łącznie rozpoczęło 4230 uczniów świdnickich publicznych szkół podstawowych oraz około 4000 uczniów szkół ponadpodstawowych w powiecie świdnickim.

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykuł50 lat na wspólnej drodze. Jubileusze par małżeńskich z gminy Świdnica [FOTO]
Następny artykułKościół w… kościele. Niezwykła historia budowy ikonicznej świątyni w Świdnicy