Strona główna 0_Slider Siła w aktywności. XV Forum Uniwersytetów III Wieku, XV-lecie UTW w Świdnicy...

Siła w aktywności. XV Forum Uniwersytetów III Wieku, XV-lecie UTW w Świdnicy [FOTO]

0

Dla wnuków jesteśmy straceni, ale żyjemy pełniej i dłużej – śmieje się Teresa Ziegler, prezes Federacji UTW, współorganizatorka XV już Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Dolnym Śląsku. 14 czerwca po pandemicznej przerwie spotkało się 19 z 26 uniwersytetów, działających w województwie, a świdnicki UTW świętował jubileusz XV-lecia.

Uniwersytety Trzeciego Wieku powstały na początku lat 70. XX wieku i były odpowiedzią na coraz większą liczbę seniorów w społeczeństwie. Początkowo powstawały w ośrodkach akademickich. Idea zaczęła ewoluować. – Edukacja i wolontariat, to jest dla nas najważniejsze i odróżnia od Klubów Seniora, które – nic im oczywiście nie ujmując – koncentrują się na spotkaniach i zagospodarowaniu wolnego czasu. W Polsce UTW to duża siła. Przed pandemią nasza federacja zrzeszała 600 uniwersytetów w całej Polsce, a na Dolnym Śląsku 26. Niestety, prawie dwuletnie ograniczenia doprowadziły do zamknięcia niektórych placówek, trwa też wielkie liczenie, ilu nas w tej chwili jest – mówi Teresa Ziegler.

Przedstawiciele 19 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Dolnego Śląska spotkali się we wtorek w auli I LO im. Jana Kasprowicza. Uczestnicy przyjechali z Wrocławia (3 uniwersytety), Wałbrzycha, Przemkowa, Mieroszowa, Gromadki, Legnicy, Kłodzka, Trzebnicy, Obornik Śląskich i Szklarskiej Poręby. Oczywiście nie zabrakło gospodarzy miejsca, świdniczan.

Jubileuszowemu forum przyświecało hasło „Uniwersytety III Wieku dla środowiska”. – A na myśli mamy całe środowisko, w jakim żyją seniorzy – podkreśla prezes federacji. Studenci UTW angażują się w życie kulturalne, tworząc zespoły muzyczne, chóry, grupy teatralne. Prężnie działają jako wolontariusze. Pytana o korzyść, jaką z udziału w UTW mają rodziny seniorów, prezes śmieje się, że rodziny tracą opiekunów do wnuków. – Korzyścią niezaprzeczalną jest  lepsza jakość i długość życia – dodaje. Podczas forum warsztaty i wykład prof. Walentyny Wnuk poświęcone były przede wszystkim relacjom z ludźmi.

Forum połączone było z jubileuszem XV-lecia niezwykle prężnego Uniwersytetu Trzeciego wieku w Świdnicy, który powstał dzięki inicjatywie i determinacji obecnej wiceprezes Krystyny Lasek, która przez wiele lat szefowała organizacji. Studenci ze Świdnicy pochwalili się niezwykle bogatą historią. UTW to nauka, integracja i wolontariat. Seniorzy rozwijają swoje talenty muzyczne, aktorskie, taneczne, biorą udział w licznych wykładach, nauce języków obcych, zajęciach rozrywkowych, relaksacyjnych i sportowych. Są także filarem lokalnej społeczności.

/red./
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułW obronie Ziemi. Na finał odsłonili mural, który oczyszcza powietrze
Następny artykułImpregnaty do kamieni naturalnych