Strona główna 0_Slider Radna apelowała o naprawę alejek w Parku Centralnym. Jaki jest efekt?

Radna apelowała o naprawę alejek w Parku Centralnym. Jaki jest efekt?

0

Po złożonej w styczniu interpelacji przez radną Wiolettę Wiercińską prezydent Świdnicy obiecała poprawienie stanu szutrowych alejek w Parku Centralnym. Co zostało wykonane i jaki jest efekt?

Od zakończenia wartej 20 milionów złotych przebudowy Parku Centralnego w Świdnicy jednym z największych problemów jest stan alejek. Latem kurz, po opadach maź. Mieszkańcy skarżyli się od trzech lat, ale władze były głuche. Usłyszały dopiero radną, która mandat objęła zaledwie przed rokiem.

Na samą przebudowę alejek przeznaczono 3 mln 789 tys. złotych. Zgodnie z projektem przygotowanym przez pracownię ARCHIPROJEKT Włodzimierza Banasia, w ramach udzielonego przez miasto zamówienia, w parku powstała asfaltowa ścieżka rowerowa oraz alejki o nawierzchni szutrowej.

Miało być bliżej natury, ale nie trzeba być fachowcem, by zauważyć, że szutrowe trasy są źle zaprojektowane i źle wykonane. – Alejki w Parku Centralnym nie wchłaniają wody, w związku z tym w czasie nawet niewielkiego deszczu spacerujące tam osoby brodzą w błocie, w lecie natomiast unoszący się pył osiada na butach i ubraniach. Jedyne przyjazne dla spacerowiczów alejki to ścieżki rowerowe, które często są użytkowane zarówno przez pieszych, jak i rowerzystów – mówiła podczas styczniowej sesji RM przedstawiając interpelację radna Violetta Wiercińska, która podkreśliła również, że zwraca się z prośbą o przeanalizowanie stanu alejek w związku z licznymi prośbami i sugestiami świdniczan. – W opinii użytkowników wymagają one naprawy i być może zwrócenia się do wykonawcy o doprowadzenie do stanu umożliwiającego komfortowe ich użytkowanie – stwierdziła radna. Kwestia alejek nie jest nowa. Do redakcji Swidnica24.pl zdjęcia błota, po którym nie da się ani iść, ani tym bardziej prowadzić wózka z dzieckiem, napływają od momentu zakończenia rewitalizacji w 2019 roku. Przez blisko 3 lata nie było żadnej reakcji władz miasta na ten problem.

Odnosząc się do Pani interpelacji informuję, że wszystkie ścieżki piesze w Parku Centralnym wykonane zostały w technologii szutrowej, a więc przepuszczającej wodę. Wyjątek stanowią niektóre przejścia i fragmenty na najwyższych spadkach, ze względu na to że taki rodzaj nawierzchni nie sprawdziłby się w tych miejscach w kontakcie z wodą. W zamyśle tworzenia takiego rodzaju alejek było odejście od betonu i kostki.” – odpowiada prezydentka na interpelację i zapowiada: „Zobowiązujemy się dokonać przeglądu gwarancyjnego na przełomie pierwszego i drugiego kwartału bieżącego roku i w razie konieczności podjąć niezbędne działania.”

– Na terenie Parku Centralnego i Parku Sikorskiego odbył się przegląd alejek, a pod koniec miesiąca kwietnia odbyło się wałowanie alejek oraz uzupełnienie nawierzchni w miejscach wyznaczonych. Miało ono na celu zniwelowanie powstałych nierówności i wypukłości, a także zagęszczenie podłoża. Prace te zostały wykonane przez firmę Dariusz Stańczyk Przedsiębiorstwo Remontowo – Budowlane „Sta – Dar”, wykonawcę alejek. Miasto nie poniosło dodatkowych kosztów – informuje Magdalena Dzwonkowska z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Jaki jest efekt, widać na załączonych zdjęciach:

/asz/
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMuzyka świata rozpocznie cykl koncertów plenerowych w Świdnicy
Następny artykułPokaz młodych alchemików w teatrze