Było jednym z najważniejszych i najradośniejszych słowiańskich świąt. Do dzisiaj dawne celebrowanie miłości, płodności i urodzaju w noc przesilenia letniego jest okazją do spotkań przy tańcu i obrzędach. Barwną tradycję Nocy Kupały w Świdnicy przywołują co roku Zespoły Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Ludowo-Estradowego Zespołu „Mokrzeszów”.
Noc świętojańska tradycję czerpie ze starosłowiańskiego święta Nocy Kupały, które związane było z letnim przesileniem Słońca. Jest to święto zabawy, ognia, księżyca, urodzaju, radości i miłości. Przede wszystkim jest to pretekst do dobrej zabawy w plenerze. Z tej okazji w piątek w świdnickim Parku Centralnym zorganizowany został Świętojański Ekopiknik, w którym uczestniczyło 70 wystawców.
Publiczność obejrzała występy artystyczne: Niepublicznego Przedszkola „Wesoła Piątka”, Klubu Migranta Kalejdoskop Talentów, zespołów Mała Świdnica i Mażoretki Prima, Zespołu Ludowo-Estradowego Mokrzeszów, Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz zespołu SponTan.
Występy zespołów prowadzonych przez Annę Trzeciak (fot. udostępnione przez A. Trzeciak):
Zwieńczeniem piątkowej imprezy było puszczanie wianków, które zakończyło pokaz tradycyjnego obrzędu nocy świętojańskiej, zaprezentowane przez zespoły Świdnickiego Ośrodka Kultury, prowadzone przez choreografów Marię Skiślewicz i Wojciecha Skiślewicza. A kto jeszcze miał siłę, mógł się pobawić przy muzyce tanecznej.
fot. Dariusz Nowaczyński