Strona główna 0_Slider Polna Droga w przebudowie. Będzie wzbudzana sygnalizacja świetlna, powstaną wyniesione przejścia dla...

Polna Droga w przebudowie. Będzie wzbudzana sygnalizacja świetlna, powstaną wyniesione przejścia dla pieszych [FOTO]

0

Do listopada mają zakończyć się prace związane z przebudową ulicy Polna Droga. Realizacja drogowej inwestycji obejmującej odcinek od skrzyżowania z ulicą Wałbrzyską do wiaduktu kolejowego pochłonie ponad 8,7 mln złotych. W ramach remontu przewidziano wprowadzenie rozwiązań mających na celu spowolnienie i uspokojenie ruchu pojazdów, takich jak m.in. budowa wyniesionych przejść dla pieszych oraz zamontowanie sygnalizacji.

W ramach przebudowy 755-metrowego odcinka Polnej Drogi przewidziano całkowitą rozbiórkę istniejącej konstrukcji jezdni, zjazdów, chodników i ścieżek rowerowych. Nową nawierzchnię zyska nie tylko jezdnia, ale również chodniki znajdujące się po obu stronach ulicy. Ścieżka rowerowa poprowadzona zostanie wzdłuż jezdni, dzięki czemu piesi poruszający się promenadą nad zalewem Witoszówka będą mogli korzystać z chodnika o szerokości 4 metrów. Miejska inwestycja objęła też rozbudowę parkingu przy bosmanacie, na którym zmieści się w sumie 129 aut, a także budowę nowego parkingu przy skateparku, który pomieści dalsze 40 pojazdów.

Drogowa inwestycja zakłada również wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu. – W pierwszej kolejności zawężono jezdnię do 7 m. Pozostawiono zatoki parkingowe wzdłuż jezdni, mimo iż powiększony zostanie parking przy bosmanacie. To wszystko powoduje, że kierowca ma mniej miejsca na manewry i w naturalny sposób wymusza to zdjęcie nogi z gazu. Dodatkowo zastosowano wyniesione przejścia dla pieszych w postaci progów sinusoidalnych. Wykonanie w taki sposób przejść dla pieszych pozwoli pieszym na pokonywanie jezdni w sposób wygodny i bezpieczny oraz zredukuje prędkość poruszających się po drodze aut. Aby samochody nie rozpędzały się po pokonaniu takiego przejścia przewidziano trzy lokalizacje równomiernie rozłożone na całej długości ul. Polna Droga. Oprócz wymienionych powyżej elementów wybudowana zostanie sygnalizacja piesza wzbudzana przy skrzyżowaniu z ul. F. Chopina – wyliczała w październiku ubiegłego roku prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Grodzka
Następny artykułJakie są różnice między ETF, FIO i FIZ?