Strona główna Artykuł sponsorowany Jakie są różnice między ETF, FIO i FIZ?

Jakie są różnice między ETF, FIO i FIZ?

0

Osoby, które chcą inwestować długoterminowo, mają do wyboru fundusze ETF, fundusze FIO i fundusze FIZ. Jakie różnice występują między tymi funduszami? Które z nich powinny znaleźć się w portfelu inwestycyjnym?

Czym wyróżniają się fundusze ETF?

W ostatnich latach zainteresowanie funduszami ETF jest coraz większe. Inwestorzy doceniają zalety tych funduszy inwestycyjnych, które dotyczą choćby:

  • Sposobu zarządzania – ETF-y są pasywnie zarządzane, dzięki czemu inwestorzy nie muszą samodzielnie dokonywać analiz czy obserwować zmian na rynkach
  • Kosztów ponoszonych przez inwestorów – inwestorzy ponoszą niższe koszty obsługi, co ma związek ze sposobem zarządzania
  • Wyników funduszy ETF – notowania funduszy ETF są aktualizowane na bieżąco, a dodatkowo inwestor może wielokrotnie nabywać (i sprzedawać) jednostki funduszu

Dla funduszy ETF charakterystyczne jest to, że odzwierciedlają one kurs instrumentu bazowego (np. indeksu giełdowego). Fundusze ETF są notowane na giełdzie.

Co trzeba wiedzieć o funduszach FIO?

FIO, czyli Fundusz Inwestycyjny Otwarty, to forma zbiorowego inwestowania środków. Co warto wiedzieć przed włączeniem FIO do swojego portfela inwestycyjnego? Podstawowe informacje to:

  • Na żądanie inwestora (uczestnika) fundusz odkupuje jednostki uczestnictwa
  • Wycena odbywa się rzadziej niż w przypadku funduszy ETF – raz dziennie
  • Nie istnieją ograniczenia kapitałowe – w praktyce nie ma przeszkód, aby inwestor kupił pojedynczą jednostkę uczestnictwa

Zakup FIO oznacza, że inwestor będzie inwestował w instrumenty wyceniane rynkowo, czyli np. akcje spółek publicznych.

Warto też pamiętać, że FIO wyróżniają się aktywnym stylem zarządzania. To z kolei nie pozostaje bez wpływu na opłaty ponoszone przez inwestorów.

Czy warto inwestować w fundusze FIZ?

Rozważając inwestowanie w fundusze, pod uwagę warto wziąć też FIZ, czyli Fundusze Inwestycyjne Zamknięte. Czym wyróżniają się FIZ? Najważniejsze informacje o tych funduszach są następujące:

  • Są one skierowane do określonej grupy uczestników
  • Charakteryzują się one mniejszą elastycznością – ich zakupu i sprzedaży można dokonać tylko w określonych okresach
  • Wycena odbywa się jeszcze rzadziej niż w przypadku funduszy FIO – często raz w miesiącu

Istotną różnicą między FIO a FIZ jest ekspozycja – w przypadku FIZ możliwości jest więcej. Poza papierami wartościowymi wskazać można choćby waluty i instrumenty pochodne.

Fundusze ETF, FIO i FIZ – co wybrać?

Mimo pewnych cech wspólnych, fundusze ETF, FIO i FIZ to różne produkty. Które rozwiązanie warto wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wybranego modelu inwestowania, akceptowanego ryzyka i wysokości opłat. Początkujący inwestorzy prywatni często decydują się na ETF-y, co ma związek z ich licznymi zaletami.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPolna Droga w przebudowie. Będzie wzbudzana sygnalizacja świetlna, powstaną wyniesione przejścia dla pieszych [FOTO]
Następny artykułNajpierw upał, potem burze. Podwójne pogodowe ostrzeżenie II stopnia w regionie