Strona główna Artykuł sponsorowany Otwarcie nowej hali w Świebodzicach i piknik dla pracowników. Uponor & Capricorn...

Otwarcie nowej hali w Świebodzicach i piknik dla pracowników. Uponor & Capricorn świętowały drogę do pełnej integracji [DUŻO ZDJĘĆ]

0

Fińska globalna spółka Uponor oraz świebodzicka firma Capricorn stają się rodziną i rosną w siłę. Swój wspólnie wypracowany sukces na drodze do pełnej integracji świętowały podczas otwarcia nowej hali magazynowej nieopodal Świebodzic. Obiekt jest nowoczesny, na ten moment dwukrotnie większy od poprzedniego i pozwala na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa, które za kilka miesięcy będzie funkcjonować pod jedną nazwą i marką. Uroczystość dała okazję do podzielenia się planami na przyszłość z pracownikami, dla których zorganizowano również piknik. 

Uponor Building Solutions Europe, z główną siedzibą w Finlandii, to międzynarodowa spółka, mająca ponad 100-letnią tradycję.  – W Polsce pojawiliśmy się w roku 1995 i od 27 lat udało nam się, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, zbudować mocną pozycję. Nie jesteśmy jeszcze dzisiaj liderem rynku polskiego. Zdaliśmy sobie sprawę, że jest to rynek na tyle trudny i konkurencyjny, że bez lokalnego podejścia, produkcji i bycia blisko klientów ciężko jest walczyć o pozycję lidera. Ta idea przyświecała nam nie tylko jeśli chodzi o Polskę, ale również o Europę Wschodnią. By to osiągnąć postanowiliśmy znaleźć produkcję w Polsce, a swój proces poszukiwania rozpoczęliśmy 7 lat temu. Tak wybraliśmy Capricorn, który postawiliśmy sobie za cel – także w uznaniu i w  podziękowaniu za to, do czego Państwo doszliście i co udało się Państwu osiągnąć – mówił podczas uroczystości w czwartek, 9 czerwca Jacek Dobrowolski, wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu Europy Wschodniej Uponor Building Solutions Europe.

W październiku zeszłego roku koncern Uponor wykupił udziały świebodzickiego przedsiębiorstwa i od tego czasu trwa proces integracji obu firm. – Wszystko zaczyna się od podzielania tych samych wartości – od dążenia do tych samych celów, po życie w tej samej kulturze organizacyjnej. W ostatnich miesiącach naszej współpracy przekonałem się, że w tym zakresie istnieje bardzo wiele podobieństw między Uponor i Capricorn. To oznacza, że scalenie naszych firm będzie połączeniem idealnym – stwierdził dr Karsten Hoppe, prezes Uponor Building Solutions Europe, przestawiając istotę i dotychczasowe elementy zespolenia obu firm. – Integracja już trwa i odbywa się na różnych poziomach. To na przykład wspólne systemy IT, systemy zarządzania zasobami ludzkimi oraz zapewnienia jakości. Dotyczy to także kwestii logistyki oraz bezpieczeństwa i higieny pracy – wymieniał dr Hoppe.

Integracja dotyczy również oferty produktów obu spółek.  Uponor jest dostawcą systemów i rozwiązań z zakresu dostarczania bezpiecznej wody pitnej, energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia oraz rozwiązań infrastrukturalnych. Świebodzicka firma idealnie wpasowuje się w porfolio globalnego koncernu i uzupełnia jego katalog usług o swoje produkty w zakresie ogrzewania podłogowego oraz produkty prefabrykowane. – Nie konkurujemy na większości rynków. Nasze segmenty nie wchodzą na siebie. Tak naprawdę po połączeniu ich ze sobą będziemy w stanie bardzo znacząco poprawić naszą ofertę i realizować nasz cel, jakim jest duży wzrost sprzedaży – zauważył Jacek Dobrowolski i jak tłumaczył docelowo zostanie stworzony pełny wspólny dla obu firm wachlarz produktów, które będą sprzedawane zarówno w Polsce, jak i w pozostałych firmach handlowych zarejestrowanych w 24 krajach w Europie.

Na drodze do rozwoju spółek istotna była także budowa nowej hali magazynowej, która powstała tuż przy drodze krajowej nr 35, w bliskości Świebodzic. Jej wybudowanie i wyposażenie do uruchomienia trwało 11 miesięcy. – Jest to magazyn wyrobów gotowych, który składa się z kilku stref – przyjęć, wysokiego składowania, kompletacji i konfekcjonowania, wysyłki. Magazyn jest w stanie pomieścić niemalże 4000 palet. W poprzednim magazynie miesiło się 1800 palet. W tym nowym miejscu możemy jeszcze ten magazyn rozbudować – mając docelowo 6200 palet. To jest bardzo dobry prognostyk dla nas, dzięki czemu będziemy mogli się rozwijać – zauważył Dariusz Rutowicz, prezes Zarządu Capricorn S.A. Obiekt ma metraż 2156 m2 i  stanowi najwyższej jakości magazyn typu kieszeniowego, w którym zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań. Należą do nich chociażby regały double-deep z wózkami systemowymi, a także wprowadzenie innowacyjnego systemu informatycznego zarządzania magazynem i wysyłkami. Otwarcie nowego magazynu to ważny krok milowy zarówno dla Carpicorn, jak i Uponor. Chcemy, aby Capricorn z nowym magazynem stał się ośrodkiem logistycznym, ale też ważną częścią Uponor. Budowa nowego magazynu jest elementem strategii, która ma na celu nasz rozwój w Europie Wschodniej, w Polsce i w całej Europie – zauważył dr Karsten Hoppe.

Pełna integracja obu firm zostanie dokonana na początku przyszłego roku. Wówczas firma Capricorn zostanie ostatecznie wcielona w globalną spółkę i będzie funkcjonować już pod jedną nazwą. – Od 1 stycznia 2023 roku będziemy występować wyłącznie pod marką Uponor. Zamierzamy wykorzystać następne 7 miesięcy tego roku, by dopracować wszystkie szczegóły. […] Jesteśmy przekonani – jako Uponor oraz ja osobiście, że dzięki temu nasz rozwój będzie jeszcze szybszy, bardziej dynamiczny i jeszcze większy – podkreślał prezes Uponor Building Solutions Europe.

Połączenie spółek, jak zapewniano na uroczystości, nie będzie wiązało się ze zmianami dla pracowników zatrudnionych w świebodzickiej firmie, których jest około 450. –  Możecie być pewni, że […] chcemy byście zostali częścią naszej rodziny. Bycie częścią rodziny Uponor oznacza też, że chcemy być dla was dobrym pracodawcą i zapewnić wam możliwość rozwoju. Staniecie się częścią globalnego zespołu, a produkty Carpicorn staną się częścią globalnego portfolio produktów. Wy wszyscy pracując tutaj w Świebodzicach skorzystacie z niezwykle silnej kultury w Uponor, która jest nakierowana na pracownika i dla której pracownik jest najważniejszy – zwracał się do pracowników prezes dr Karsten Hoppe. – Cenimy wasze doświadczenie, wiedzę i waszą pasję, która umożliwia nam pójście do przodu. Zbudujmy razem wspaniałą przyszłość w Uponor – dodał.

/Artykuł sponsorowany/
/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykuł22-latka już zaciągnęła 75 tysięcy złotych kredytu. W ostatniej chwili uniknęła oszustwa
Następny artykułSzukasz ochłody? Rusza letni sezon na kąpieliskach