Strona główna 0_Slider Ostatni dzwonek na złożenie deklaracji. Za niedotrzymanie terminu grozi grzywna

Ostatni dzwonek na złożenie deklaracji. Za niedotrzymanie terminu grozi grzywna

0

30 czerwca upływa termin złożenia obowiązkowej deklaracji dotyczącej źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Niezłożenie jej w wyznaczonym czasie grozi karą grzywny w wysokości nawet 5 tys. złotych.

Każdy właściciel lub zarządca budynku, w którym znajduje się źródło ciepła o mocy do 1 MW, jest zobowiązany złożyć deklarację dotyczącą sposobu ogrzewania budynku. Składanie deklaracji rozpoczęło się 1 lipca 2021 roku i potrwa do 30 czerwca 2022 roku.  Bardzo wielu obywateli do ostatniej chwili zwleka wypełnieniem tego obowiązku. Dotychczas, według danych z 27 czerwca, złożonych zostało 5 mln 536 tys. deklaracji CEEB.

W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej pytań dotyczących deklaracji. Z tego powodu Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił nową stronę informacyjną, infolinię pod numerem 22 295 51 28, a także nową e-usługę Sprawdź swoją deklarację. Na stronie GUNB zamieszczono również zbiór najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami.

Jak można składać deklaracje?

  1. W formie elektronicznej, czyli przez internet – jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób, ponieważ deklarację można złożyć nie wychodząc z domu.
  2. W formie papierowej – wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie gminy (zgodnie z lokalizacją budynku).

Terminy

  • Deklaracje dotyczące źródeł ciepła, uruchomionych od 1 lipca 2021 r. należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania.
  • Deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. należy składać do 30 czerwca 2022 r.

Złożenie deklaracji jest obowiązkiem powszechnym i dotyczy wszystkich źródeł ciepła, niezależnie od rodzaju budynku i sposobu ogrzewania. Niezłożenie w wyznaczonych terminach deklaracji (elektronicznej lub papierowej) grozi karą grzywny w wysokości od 500 do 5 tys. złotych.

/UG Świdnica, GUNB, opr. mn/

Poprzedni artykułProfesor Miodek spotkał się ze świebodzickimi licealistami
Następny artykułPowstanie tu sala ślubów. Willa Treutler-Schlosser znów należy do gminy Żarów