Strona główna Artykuł sponsorowany Najlepsza latarka w góry – TOP 3!

Najlepsza latarka w góry – TOP 3!

0
Planujesz wyjazd w góry i szukasz sprawdzonej latarki? Poznaj bestsellery popularnych marek! Sprawdź jak wybrać latarkę, która spełni Twoje oczekiwania.
 

Lato to czas pieszych wycieczek, wędrówek po górach i odkrywania nowych miejsc. Planując dłuższą trasę należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w niezbędny ekwipunek. Oprócz mapy, apteczki, dodatkowego ubrania, wody oraz jedzenia musisz mieć ze sobą niezawodne oświetlenie. Każdy miłośnik długich wypraw doskonale wie, jak ważna jest solidna latarka czołowa LED. Ma ona nie tylko za zadanie oświetlać drogę, ale też ułatwia czytanie znaków na szlakach, korzystanie z map oraz sygnalizowanie swojej lokalizacji innym uczestnikom.

Najważniejsze parametry
Na początku warto wspomnieć dlaczego latarka czołowa jest czymś, bez czego doświadczeni taternicy nie ruszają w trasę. Oświetlenie umieszczone na głowie odciąża ręce i pozwala na pełną swobodę ruchów, co jest niemożliwe w przypadku latarki ręcznej. Modele o najlepszych parametrach umożliwiają precyzyjne oświetlenie przestrzeni. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • poziom jasności – jasność strumienia świetlnego określa liczba lumenów, im większa wartość tego parametru, tym jaśniejsze światło w latarce
  • możliwość regulacji jasności – najmocniejsze światło nie jest potrzebne na całym szlaku, zmniejszenie jasności pozwala wydłużyć czas pracy baterii
  • waga – im mniejsza lżejsza latarka, tym większy komfort noszenia
  • klasa szczelności – w górach zmienne warunki pogodowe potrafią zaskoczyć nawet profesjonalnych taterników, dlatego trzeba mieć przy sobie sprzęt, który okaże się niezawodny w każdej sytuacji.

Latarka na każde warunki
Poniżej przedstawionych zostało kilka latarek, które są godne polecenia i sprawdzą się podczas każdej wyprawy w góry. Pierwszą z nich jest latarka czołowa LED marki Ledlenser H7R.2. To model o wysokiej wydajności wyposażony w diodę LED emitującą strumień o jasności 300 lumenów z zasięgiem nawet do 160 metrów. Dzięki temu szybko zauważysz oznaczenia i ocenisz bezpieczeństwo trasy. Klasa szczelności IPX6 chroni przed zalaniem, dlatego nie straszne są jej deszcze. Latarka może pracować nawet 60 godzin w najniższym trybie, co pozwala na zasygnalizowanie swojego położenia innym uczestnikom wyprawy. Dzięki funkcji Transportation Lock nie musisz się obawiać, że nieużywana latarka włączy się w plecaku i rozładuje. Ponadto model wyposażony jest w pojemnik na akumulator, który można nosić z tyłu opaski lub odłączony np. w kieszeni, co pozwala na maksymalne odciążenie głowy. Szybka zmiana trybów, niska waga i możliwość pracy w zakresie temperatur od -30 do +50 stopni Celsjusza to tylko kilka z dodatkowych cech, które podnoszą funkcjonalność sprzętu.

Latarka Ledlenser H7R 2

Światło w zasięgu ręki
W zestawieniu nie mogło zabraknąć latarki Olight. Model Array 2S ma aż trzy diody LED, które zapewniają strumień o jasności 1000 lumenów z zasięgiem do 140 metrów. Dzięki zastosowaniu drugiej diody można oświetlać zarówno obiekty znajdujące się blisko, jak i oddalone. Tryby świecenia można zmieniać poprzez machnięcie ręką przed głowicą. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne, kiedy nosimy rękawiczki lub mamy zabrudzone dłonie. Model doskonale spisuje się podczas eksploracji jaskiń, biegania lub biwakowania. Latarkę wyposażono w elastyczną opaskę, która zapewnia maksymalny komfort noszenia oraz ruchomą głowicę pozwalającą na dostosowanie kąta padania światła do warunków panujących na szlaku. Waga latarki to zaledwie 131 gramów. Zasilana akumulatorem 2600 mAh gwarantuje maksymalny czas pracy 8 godzin w najniższym trybie.

Latarka Olight Array 2

Latarka na długie wyprawy
Model LedLenser H7R Signature to latarka wyposażona w diodę Xtreme LED, która emituje światło o jasności 1200 lumenów. Strumień świetlny pozwala na oświetlenie terenu na odległość do 260 metrów. Wiązkę światła regulują trzy tryby – Boost, Power i Low. W ostatnim latarka może pracować nawet 65 godzin, co jest rzadko spotykane nawet w najbardziej zaawansowanych technicznie modelach. Dzięki dodatkowemu paskowi jest bardzo wygodna w użytkowaniu i uniemożliwia przesuwaniu się latarki. Poziom szczelności IP67 zapewnia odporność na ulewne deszcze, upadki oraz wstrząsy. Wykorzystanie FlexSealing umożliwia odchylenie głowicy latarki aż do 130 stopni. Akumulator 4800 mAh wyposażony jest we wskaźnik stanu naładowania. Latarka Signature to model do zadań specjalnych, przydatny szczególnie na trudnych trasach.

 

Latarka Ledlenser H7R Signature

Planując wyprawę w góry nie możesz zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Zabranie ze sobą tego małego sprzętu wiele razu pozwoliło uratować życie zagubionym wędrowcom. Wybór odpowiedniego modelu zależy od naszych preferencji, jednak należy pamiętać, że nawet najmniejsze źródło światła jest konieczne do bezpiecznego poruszania się na szlaku.

/Artykuł sponsorowany/

 

 
Poprzedni artykuł50 lat razem. Jubileusze świdnickich par
Następny artykułNiewinny żart czy prezydent Świdnicy poniosło?