Strona główna 0_Slider Czy świdnickiej ciepłowni wystarczy węgla? Czy mieszkańcy więcej zapłacą za ogrzewanie?

Czy świdnickiej ciepłowni wystarczy węgla? Czy mieszkańcy więcej zapłacą za ogrzewanie?

0

Kryzys na rynku węgla rodzi strach przed zimą wielu osób, które ogrzewają swoje domy za pomocą tego paliwa. Czy obawiać powinni się także ci mieszkańcy Świdnicy, którzy są podłączeni do miejskiej ciepłowni? Co będzie z cenami? MZEC odpowiada.

Dotychczas Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy nie odniósł się do sytuacji na rynku węglowym w Polsce, a miejska ciepłownia jest zasilana właśnie tym paliwem. Czy ten kryzys odczują podłączeni do miejskiej sieci mieszkańcy powinni się martwić, co będzie z opłatami? Te pytania do redakcji Swidnica24.pl skierował jeden z czytelników 8 czerwca.

– Zarząd MZEC ocenia obecną sytuację jako ogromne zagrożenie dla funkcjonowania całego sektora ciepłowniczego oraz konsekwencji  społecznych na przyszłość (gmina, powiat). Odnotowano problemy z dostawami, ale dzięki zebranym zapasom nie były to problemy o charakterze strategicznym zagrażające odbiorcom, przyszłość w tym zakresie pozostaje pod dużym znakiem zapytania i może mieć charakter kluczowy dla funkcjonowanie MZEC. MZEC ma podpisaną umowę długoletnią z PGG  która ma zapobiec ewentualnym zagrożeniom, o ile dostawca wywiąże się ze swoich zobowiązań. Niestety w ostatnim okresie dla odbiorców wytwarzających PGG podniosło cenę o 130 % , co będzie musiało skutkować podniesieniem taryfy za ciepło w najbliższej przyszłości – odpowiada w imieniu firmy rzecznik miejskich spółek Witold Tomkiewicz i dodaje – Nie przewidujemy problemów z dostawami ciepła, o ile PGG i spedycja wywiążą się z zawartych z nami umów.

Taryfa zatwierdzana jest przez URE na podstawie prawa energetycznego, w oparciu o aktualny poziom kosztów. Na koszty składa się przede wszystkim cena uprawnień do emisji CO2 oraz cena węgla, w mniejszym stopniu energia elektryczna. Trzeba się spodziewać urealnienia ceny ciepła 2 może nawet 3 krotnie w bieżącym roku, w zależności od wielkości i gwałtowności zmian gospodarczych – odpowiada rzecznik, dopytywany o wzrost opłat.

Kiedy odbiorcy mogą się spodziewać podniesienia opłat, jak duża będzie ta podwyżka? Czekamy na kolejną odpowiedź.

/red./

Poprzedni artykułInwestycja za ponad 200 tysięcy złotych rozjeżdżana przez ciężki sprzęt [FOTO]
Następny artykułW jaki sposób prowadzona jest dezynfekcja?