Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Moc atrakcji dla najmłodszych podczas licznych pikników i festynów z okazji Dnia Dziecka, polowanie na najróżniejsze skarby podczas giełdy staroci w Świdnicy, wyprawa po naturalne produkty od lokalnych producentów goszczących na Targu Ziemi124 w Kraskowie, a może spotkanie z muzyką poważną podczas koncertu w kościele w Grodziszczu?  Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

Marek Michalak – spotkanie autorskie w świdnickiej bibliotece (piątek)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie połączone z promocją książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Spotkanie odbędzie się 3 czerwca (piątek), o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Dzień Dziecka w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku (sobota-niedziela)

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza najmłodszych na specjalną interaktywną wystawę. Będzie to pociąg złożony z lokomotywy parowej (OKi2-27) oraz 5 wagonów towarowych, które pomieszczą słonie, żyrafy, 1000 atletów i najprawdziwszą armatę. Wydarzenie inspirowane jest wierszem Lokomotywa Juliana Tuwima. Zabawę poprowadzi i pomoże poruszyć lokomotywę mistrz słowa, aktor, pedagog dramy Darek Lech z Fundacji Tańca i Kultury Tanecznej „CHOREIA”.

W tym roku wyjątkowo, ponieważ inscenizacja odbędzie się również w języku ukraińskim. Dzieci ukraińskie, tak jak polskie, doskonale znają wiersz Lokomotywa Juliana Tuwima. Od 1938 roku, kiedy „Lokomotywa” po raz pierwszy ukazała się w wydaniu książkowym, wiersz Tuwima nie przestaje kształtować kolejnych pokoleń najmłodszych użytkowników polszczyzny.

4 i 5 czerwca muzeum będzie otwarte w godzinach od 10.00 do 18.00. Dla zwiedzających przygotowano szereg atrakcji, a wśród nich m.in.: prezentacje i przejazdy zabytkowych, czynnych lokomotyw spalinowych 409Da-1 oraz 410D-51, gra terenowa dla najmłodszych, zwiedzanie bocznicy muzeum z przewodnikiem, w trakcie Dnia Dziecka czynne będzie Kolejowe Bistro w wagonie WARS, pokazy zabytkowych maszyn na warsztacie, makiety kolejowe oraz inne wystawy poświęcone kolejnictwu, sala zabaw z Tomkiem i Przyjaciele, kolejowa plaża z placem zabaw.

V Charytatywny Turniej Piłki Nożnej „Gramy dla Oli i Kajtka” (sobota-niedziela)

4 i 5 czerwca na terenie kompleksu sportowego w Roztoce odbędzie się V Charytatywny Turniej Piłki Nożnej. Bohaterami tegorocznej edycji są Ola i Kajtek. Ola Orda zmaga się z wadą wrodzoną mózgu (agenezja ciała modzelowatego), epilepsją i obniżonym napięciem mięśniowym. Kajetan Boczanowski choruje na postępującą, nieuleczalną dystrofię mięśniową typu Duchennea (zanik mięśni). To na ich leczenie i rehabilitację zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas imprezy.

Mecze piłki nożnej rozegrają drużyny z rocznika 2011 i młodsi według harmonogramu zamieszczonego na stronie Urzędu Gminy Dobromierz. W programie turnieju zaplanowano: loterię fantową, konkursy, kącik gastronomiczny, dmuchany zamek. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę o godz. 13.30 odbędzie się losowanie nagród głównych oraz licytacje.

Podczas festynu, w sobotę, 4 czerwca o godz. 18.00 wystąpi zespół „Ślad”, a od 19.30 do 24.00 zabawę pod gwiazdami poprowadzą DJ KrisS i DJ Mazzy. O godz. 20.00 na „Orliku” zostanie rozegrany nocny turniej piłki siatkowej. W trakcie festynu będzie czynny bufet. Rada sołecka z Roztoki zapewni stoisko z kawą, herbatą, ciastem, frytkami i potrawami z grilla.

Słodki Dzień Dziecka w Galerii Świdnickiej (sobota)

Z okazji Dnia Dziecka, Galeria Świdnicka zaprasza wszystkie dzieciaki na super słodką zabawę. Wata cukrowa, warsztaty czekoladowe i wiele innych atrakcji czeka na najmłodszych już w sobotę, 4 czerwca w godzinach od 10.00 do 18.00.

Już w sobotę, 4 czerwca w Galerii Świdnickiej będzie czekać na wszystkie dzieci moc kolorowych atrakcji:

  • WARSZTATY CZEKOLADOWE, gdzie stworzycie własne tabliczki czekolady;
  • STREFA ANIMACJI, w której będziecie: skręcać balony, a później tworzyć z nich słodkie dekoracje, wykonacie fantastyczne prace plastyczne, zrobicie sobie kolorowe tatuaże, pomalujecie buziaki, zrobicie sobie super fotki w bańce mydlanej i na ekstra ściance z gigantycznymi słodyczami;
  • WATA CUKROWA dla każdego, a do tego mnóstwo słodyczy.

Zawody strażackie i Gminny Dzień Dziecka w Mokrzeszowie (sobota)

4 czerwca w Mokrzeszowie odbędą się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze połączone z festynem rodzinnym z okazji Dnia Dziecka. Początek imprezy o godz. 12.00 na boisku sportowym w Mokrzeszowie. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Szczegółowe informacje na plakacie.

Dzień Dziecka w bibliotece w Wirach (sobota)

W Poszukiwaniu Historii Świebodzic: Szlakiem Gasthofów (sobota)

Temat gasthofów – czyli zajazdów, oberż i restauracji, które funkcjonowały w dawnych Świebodzicach przedstawiliśmy Wam w formie multimedialnego wykładu 8 kwietnia, korzystając z gościnności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach. Ale że najbardziej lubimy opowiadać o historii w terenie, tym razem zapraszamy Was na spacer szlakiem dawnych gasthofów. Chcecie dowiedzieć się, jakie lokale gościły przyjezdnych, gdzie mieszczanie topili smutki w kroplach trunków czy gdzie świebodziczanie tak zwyczajnie lubili spędzać wolny czas? Bądźcie z nami w sobotę, 4 czerwca. Spacer zaczynamy na skwerze przed fabryką ZPC Śnieżka – zapraszają organizatorzy kolejnego wydarzenia z cyklu „W Poszukiwaniu Historii Świebodzic”.

Dzień Dziecka w Jaworzynie Śląskiej (sobota)

Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zapraszają na Dzień Dziecka, który odbędzie się w sobotę, 4 czerwca w hali sportowo-edukacyjnej w Jaworzynie Śląskiej. – Niestety, pogoda na jutro nie zapowiada się ciekawie. Ale przecież nie może popsuć nam wspólnej zabawy? Informujemy, że zmieniamy miejsce imprezy. Zapraszamy Was do hali sportowo-edukacyjnej przy ul. Świdnickiej 15a w Jaworzynie Śląskiej. Część aktywności, które planowaliśmy w plenerze niestety nie będziemy mogli zrealizować wewnątrz obiektu, ale na pewno nie pozwolimy Was się nudzić! – zapewniają organizatorzy.

Piknik z okazji dnia dziecka w Pastuchowie (sobota)

Organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych w sobotę, 4 czerwca na piknik z okazji dnia dziecka, który odbędzie się na boisku sportowym przy szkole w Pastuchowie. Wydarzenie potrwa od godz. 11.00 do 15.00.

Zapewniamy atrakcje przygotowane przez „Zabawy z fotobudką u Kogutka”: duże maskotki, Olaf w śniegu, Marshall Skye, pokaz mody, zabawy i konkursy z animatorem, duże bańki mydlane, kręcenie figurek balonowych. Będą również: przejażdżki wozem strażackim, kurtyna wodna (jak będzie ciepło), strzelanie z łuku. Bufet: kiełbaski z paleniska, hot-dogi, gofry, popcorn, napoje, kawa, herbata – wyliczają organizatorzy.

Aloha party w Grodziszczu (sobota)

Wystawa „Rozdroże. Krajobrazy dwa” (sobota)

W sobotę, 4 czerwca o godzinie 17.00 w świdnickiej wieży ratuszowej odbędzie się wernisaż wystawy Wojsława Brydaka. „Rozdroże. Krajobrazy dwa” to ponad czterdzieści kolorowych fotografii krajobrazu, widzianego w dwóch perspektywach.

Pierwsza to krajobraz przyrodniczy, z niewielkimi tylko elementami stworzonymi przez człowieka. Kaszuby, z których pochodzi większość fotografii tego cyklu wystawy, to region Polski, gdzie taki charakter krajobrazu zachował się jeszcze w sposób wyrazisty. Druga część ekspozycji to krajobraz miejski, przedstawiony przede wszystkim na przykładzie przemiany Dolnego Miasta w Gdańsku, dzielnicy do niedawna peryferyjnej i pomijanej, zamieniającej się obecnie we własne przeciwieństwo.

Całość wystawy skłania do refleksji nad istotą środowisk współczesnego człowieka – z jednej strony naturalnego, a z drugiej kulturowego. Fotograficzne pejzaże Wojsława Brydaka pozwalają na zrozumienie ich wzajemnego uwarunkowania i uzmysławiają, że byliśmy, jesteśmy i będziemy na fundamentalnym rozdrożu; z jednej strony wyznaczanym przez naturę, w drugim przez nasze aspiracje.

V Koncerty Ziemi Świdnickiej: koncert w Grodziszczu (sobota)

Już w najbliższą sobotę, 4 czerwca w kościele parafialnym św. Anny w Grodziszczu odbędzie się pierwszy z trzech koncertów muzyki poważnej w ramach cyklu „V Koncerty Ziemi Świdnickiej” w wykonaniu muzyków ze Świdnicy, Zielonej Góry i Katowic. – W tym roku spotkamy się w Pszennie, w Grodziszczu i w Bojanicach w trzy czerwcowe weekendy, by posłuchać pięknej muzyki i zwiedzić zabytkowe świątynie naszej gminy. Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia – mówią organizatorzy cyklu.

Przy odrobinie szczęścia, 4 czerwca melomani muzyki poważniej będą mogli nie tylko wysłuchać wspaniałego koncertu ale także zobaczyć kute, gotyckie drzwi z początku XVI wieku posiadające działającą po dzień dzisiejszy zasuwę widłową, która jest prototypem późniejszych mechanizmów stosowanych w sejfach. Być może uda się wejść na dzwonnicę kościoła św. Anny, gdzie znajdują się 3 dzwony. Jeden z XIX w. głoszący chwałę Maryi odlany na Niepokalane Poczęcie Matki Bożej i dwa dzwony z XX w.

4.06.2022, SOBOTA g. 19.00
czas: ok. 60 min
Kościół pw. św. Anny w Grodziszczu / The Church in Grodziszcze
Maciej Bator (Świdnica) – organy / organy
Sylwia Waindok (Świdnica) – flet / flute
W programie / Programme: G. F. Haendel, G. P. Teleman, H. Mancini

Świdnicka Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości (niedziela)

Giełda Staroci od prawie pięćdziesięciu lat gromadzi w każdą pierwszą niedzielę miesiąca tłumy świdniczan oraz przyjeżdżających z całego Dolnego Śląska kolekcjonerów, łowców okazji i miłośników rzeczy, których w sklepach już dostać nie można. Stałe spotkania mają w Świdnicy kolekcjonerzy numizmatów, pocztówek, birofiliści i filateliści. Kupić można na niej meble, dzieła sztuki i biżuterię, stare zegary oraz akcesoria i części służące do przywracania starym przedmiotom ich dawnego blasku.

Najbliższa giełda odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca. Targ odbywa się na Rynku oraz okolicznych ulicach i zazwyczaj trwa od godziny 8.00 do 13.00.

Targ Ziemi124 w Kraskowie (niedziela)

Już w najbliższą niedzielę, 5 czerwca w przypałacowym gospodarstwie w Kraskowie ponownie zagości cieszący się ogromną popularnością Targ Ziemi124, podczas którego można będzie zaopatrzyć się w zdrowe produkty lokalnych producentów i kupić piękne rękodzieło.

Najbliższemu targowi towarzyszyć będą smaki zbliżającego się lata. Na chętnych będą czekały czereśnie i truskawki z dolnośląskich upraw. Krasków zaprasza w godz. 11.00-15.00. Z listą wystawców można zapoznać się w zapowiedzi wydarzenia.

Piknik integracyjny „Dzień Dziecka” w parku Sikorskiego w Świdnicy (niedziela)

Fundacja „Inicjatywa” oraz Świdnicka Rada ds. Równego Traktowania na rodzinny piknik integracyjny, który odbędzie się w niedzielę w parku im. Władysława Sikorskiego. W programie: warsztaty – stworzenie lalek-motanek, ukraińskich ochronnych amuletów, gry i zabawy. Przychodźcie z kocami i kanapkami, będziemy rozmawiać, tworzyć, śpiewać i tańczyć. W przypadku niepogody impreza będzie przeniesiona do Klubu „Bolko” plac Grunwaldzki 11

Запрошуємо всіх на сімейний інтеграційний пікнік. У програмі майстер-класи – створення ляльок-мотанок, українських захисних оберегів, ігри та заходи. Приходьте з ковдрами і бутербродами, будемо говорити, творити, співати і танцювати. У разі поганої погоди захід буде перенесено до клубу «Bolko» на plac Grunwaldzki 11

Sportowy festyn rodzinny w Świebodzicach (niedziela)

XXIII Festyn dziecięcy „Zdrowi dla przyszłości” (niedziela)

Festyn rodzinny w Wilkowie (niedziela)

/opr. mn/

Poprzedni artykułPotrącił seniorkę i nie zauważył?
Następny artykułZnamy ostateczne rozstrzygnięcia Świdnickich Czwartków Lekkoatletycznych [WYNIKI, FOTO]