Strona główna 0_Slider Bilans nocnej burzy nad regionem: zalane piwnice i podwórka, awarie energetyczne. Najbliższe...

Bilans nocnej burzy nad regionem: zalane piwnice i podwórka, awarie energetyczne. Najbliższe dni znów upalne [FOTO]

0

Jedenaście razy strażacy z terenu powiatu świdnickiego musieli interweniować w związku z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły nad regionem w nocy ze środy na czwartek. Synoptycy wydali tymczasem kolejne ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dotyczące możliwych upałów, które mają towarzyszyć mieszkańcom powiatu do piątkowego wieczora.

zalana posesja przy ul. Stawowej w Pastuchowie (fot. OSP Pastuchów)

Zapowiadana wczoraj przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej burza dotarła nad powiat świdnicki około północy. – W związku z intensywnymi opadami deszczu interweniowaliśmy w sumie jedenaście razy. Nasze działania dotyczyły udrożnienia kanalizacji oraz wypompowania wody. W większości wypadków były to niewielkie ilości wody w piwnicach, na podwórkach i ulicach. Nie doszło do zalania budynków w częściach mieszkalnych – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Strażacy interweniowali między innymi w Burkatowie, Świebodzicach, Żarowie oraz Pastuchowie. W Świdnicy w wyniku ulewy zalanych zostało kilka piwnic, a także przejazd pod wiaduktem na ulicy Kopernika.

W kilku miejscowościach powiatu świdnickiego doszło do przerwy w dostawie energii elektrycznej. Według informacji przekazywanych przez energetyków ze spółki Tauron Dystrybucja, od godziny 2:03 bez prądu pozostają miejscowości: Burkatów, Bystrzyca Górna, Lubachów oraz Opoczka, a od godziny 9:09 Mokrzeszów. Usunięcie awarii zapowiadane jest na godzinę 12:15. Z powodu burzy łączności telefonicznej pozbawiony został Urząd Miejski w Strzegomiu.

Według danych IMGW, na rzekach w regionie nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych oraz alarmowych. Intensywny opad deszczu zarejestrowała stacja meteorologiczna w Lubachowie, gdzie w ciągu minionej doby spadło 50,4 mm wody na metr kwadratowy. Dobowe maksimum na tej stacji odnotowano w lipcu 1997 roku i wyniosło ono wówczas 106 mm.

Na najbliższy czas synoptycy zapowiadają teraz upały. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu ostrzeżenie II stopnia, które obowiązywać będzie od godziny 12:00 w czwartek do godziny 20:00 w piątek. – Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 34°C, w piątek lokalnie do 35°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C – przekazano w komunikacie IMGW.

/mn/

Poprzedni artykułCezar czeka na kochający dom
Następny artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19